Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První rok prezidenta Trumpa: Nic zásadního neprosadil, jeho popularita klesá

První rok prezidenta Trumpa: Nic zásadního neprosadil, jeho popularita klesá

Bude tomu už rok, co miliardář Donald Trump sedí v prezidentském křesle USA. Jeho úspěchy i neúspěchy v prvním roce vládnutí jsou již propírány v novinách takřka po celém světě. A bohužel pro něj, v jeho prospěch mnoho chvály zrovna slyšet není…

Jak píše americký portál The New Yorker, Donald Trump je mezi moderními prezidenty jedinečný v tom, že nemá žádné významné legislativní úspěchy, kterými by se za deset měsíců po nástupu do úřadu mohl pyšnit. První rok úřadování se totiž prezidentům obvykle daří a posilují svoje jméno, a to zejména tehdy, když vstupují do úřadu s jednotnou kontrolou vlády, jak se Trumpovi a jeho straně podařilo – Republikáni totiž mají ve Sněmovně i Senátu většinu. Prezidenti v prvním roce vládnoucího období jsou často na špičce své popularity a nemají téměř žádné skandály, které se začnou na světlo světa dostávat až v dalších letech vládnutí. To ale není případ Trumpa.

Donaldův první rok je jiný než první rok většiny prezidentů. Má rekordně nízké hodnocení, jeho popularita mezi občany USA klesla a stíhají ho skandály. V současné době se např. Trumpovo jméno často objevuje v souvislosti s ruským ovlivňováním voleb. Navíc se nemůže pyšnit žádnými významnými legislativními úspěchy. Dodnes se mu nepodařilo prosadit ani jeden důležitý zákon, a to i přesto, že by to pro něj mělo být jednodušší, když má ve Sněmovně i Senátu republikánskou podporu. Trump neprosadil ani revidovaný zákon o zdravotní péči. Portál The New Yorker Donalda Trumpa přirovnává k prezidentovi, který vládne už osmým rokem a rozhodně ne prvním.

Jak nedávno pro INFO.CZ uvedl Ph.D. Alexei Anisin, lektor z Anglo-American University v Praze, Donald Trump svým chováním a vystupováním také poškozuje mezinárodní instituce. „Jeho proslov na půdě OSN, ve kterém vyhrožoval Severní Koreji zničením, byl neslýchaný akt, jakého se v minulosti žádný americký prezident nedopustil, jistě ne takovýmto způsobem. Trump stojí také za vystoupením Spojených států z UNESCO, čímž otevřeně znevážil další významnou mezinárodní kulturní instituci.“

Prosinec má být pro Bílý dům rozhodující. Kongres totiž může Donalda Trumpa sesadit. Jelikož je však Kongres ovládán Republikány, je to podle Anisina vysoce nepravděpodobné.

8. prosince nicméně vyprší peníze na financování federální vlády. Čtyři pracovníci z řad nejvyšších demokratických a republikánských vůdců se setkávali s Bílým domem celé týdny, aby sjednali dohodu budoucího financování. V úterý se tito vůdci – Paul Ryan, Nancy Pelosi, Mitch McConnell a Chuck Schumer – s Donaldem Trumpem v Bílém domě sejdou, aby zabránili ukončení financování vlády k 8. prosinci. Republikánská strana, navzdory sjednocené kontrole Kongresu, nemá dostatečný počet hlasů, aby schválila zákony na financování vlády ve Sněmovně. Potřebuje šedesát hlasů, ale má jen padesát dva. Bude tak potřebovat podporu demokratů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek