Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První rozhovor Chelsea Manningové po propuštění: Přestala jsem vidět statistiky a začala vidět lidi

První rozhovor Chelsea Manningové po propuštění: Přestala jsem vidět statistiky a začala vidět lidi

Když vojín Bradley Manning před sedmi lety předal serveru WikiLeaks tajné dokumenty irácké armády i diplomacie, vysloužil si 35 let vězení. Někdejší prezident Barack Obama mu krátce před odchodem z úřadu trest zmírnil. Letos v květnu už ale vyšla z vězení Chelsea Manningová. Nyní dala první rozhovor americké televizi ABC News. Mluví v něm nejen o změně pohlaví.

Manningová prohlásila, že tajné dokumenty vynesla, protože cítila zodpovědnost k americké veřejnosti. Mezi materiály bylo i video zachycující masakr civilistů v Bagdádu, který spáchali Američané.

„Přijímám zodpovědnost. Nikdo mě nepožádal, abych to udělala. Je to na mě,“ prohlásila Manningová, kterou v roce 2010 odsoudil vojenský tribunál k 35 letům vězení. Z něj se po rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy dostala už letos. Manningová za to bývalému šéfovi Bílého domu poděkovala. Je vděčná, že jí Obama dal druhou šanci.

Dokumenty vynesla také proto, že chtěla vzbudit veřejnou debatu o válce. Že ohrožuje národní bezpečnost, si v tu chvíli neuvědomovala. Naopak jí vadilo, že lidé za obětmi konfliktu v Iráku vidí jen čísla.

„Dostáváme informace z různých zdrojů a je to jen smrt, chaos a zkáza. Filtrujeme to prostřednictvím faktů, statistik, dat a míst. Přestala jsem vidět statistiky a začala jsem vidět lidi,“ komentovala důvody činu Manningová.

V rozhovoru mluvila i o těžkostech, které její pobyt v zařízení Fort Leavenworth v Kansasu provázely. Prozradila, že se dvakrát pokusila o sebevraždu, spoustu času trávila na samotce a popsala i její boj za možnost změnit si pohlaví z muže na ženu.

O hormonální léčbě Manningová tvrdí, že ji drží naživu. „Chrání mě od pocitu, že jsem ve špatném těle. Už nikdy bych nechtěla zažít ty pocity, kdy jsem měla chuť roztrhat své tělo. Je to opravdu hrozné,“ prohlásila.

Ačkoli se pro změnu pohlaví rozhodla krátce po nástupu do vězení, armáda jí potřebnou pomoc nechtěla poskytnout. Pomohla až žaloba z roku 2014, kterou za Manningovou podal její právník Chase Strangio. Ta vedla i ke zrušení zákazu služby v armádě pro osoby se změněným pohlavím.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek