Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První schůzka Putina a Trumpa trvala déle, než se čekalo. Dohodli se na částečném příměří v Sýrii

První schůzka Putina a Trumpa trvala déle, než se čekalo. Dohodli se na částečném příměří v Sýrii

Prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin se dohodli na příměří na jihozápadě Sýrie, které by mohlo platit od neděle. Na tiskové konferenci po dnešním jednání obou prezidentů to řekli ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a Rex Tillerson.

Lavrov uvedl, že na dodržování klidu zbraní bude dohlížet ruská vojenská policie. Příměří podpořilo Jordánsko.

První osobní setkání prezidentů USA a Ruska se konalo na okraji summitu zemí skupiny G20 v německém Hamburku.  Schůzky se kromě nich účastnili ministři zahraničí obou států a tlumočníci. Jednání bylo původně naplánované na 40 minut, nakonec ale trvalo zhruba dvě hodiny a dvacet minut. Podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona spolu státníci vycházeli dobře, fungovala prý mezi nimi chemie.

Oficiální bilaterální jednání obou vlivných státníků je mimořádně sledovanou událostí – mimo jiné proto, že obě velmoci mají na řadu témat odlišné pohledy a panují mezi nimi neshody. Mezi klíčové body jednání zřejmě patřila právě Sýrie. Podle amerického ministra zahraničí ale Trump setkání zahájil dotazem na ruský vliv na americké volby, které ho na podzim vynesly do Bílého domu. Putin stejně jako v minulosti odmítl, že by Moskva hrála při hlasování nějakou roli. Ruské vměšování v minulosti zpochybňoval i sám Trump, nebylo proto dopředu jasné, jestli téma vůbec otevře.

Americký prezident svému ruskému protějšku řekl před jednáním: „je mi ctí tu s vámi být." Putin mu na to odpověděl, že ho těší setkat se s Trumpem osobně. „Doufám, že naše setkání přinese výsledky," dodal ruský prezident před novináři na začátku schůzky. Podle Tillersona se prezidenti shodli na tom, že schůzka je dobrým začátkem pro další vztahy. Cíle Trumpa a Putina se ve většině případů podle ministrů zahraničí shodují, odlišná je jen místy cesta k nim. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek