Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První Trumpův vězeň v Guantanamu? Skončit tam může terorista z Jemenu

První Trumpův vězeň v Guantanamu? Skončit tam může terorista z Jemenu

Nový americký prezident Donald Trump už dříve prohlásil, že navzdory snaze svého předchůdce zachová v provozu věznici na Guantanamu. Za mřížemi by měli končit stoupenci Islámského státu, první adept je muž zadržený v Jemenu.

O zadrženém muži není známo moc podrobností. Jisté je, že ho úřady na podzim zatkly v Jemenu a v zemi ho drží třetí stát, tedy ani Jemen ani USA. Podle informací deníku New York Times jde o čtyřicetiletého Abu Kaibara původem ze Súdánu. Muž údajně spolupracoval s Al-Káidou a nyní si jej žádají úřady v New Yorku.

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions se přitom v minulosti opakovaně vyjádřil, že s teroristy by neměly přijít do styku běžné civilní soudy, jelikož to podle něj není jejich záležitost. I on je zastáncem myšlenky, že by věznice Guantanamo měla nadále zůstat v provozu.

Pokud Kaibar skutečně na Kubě skončí, bude to radikální změna. Spojené státy do obávané věznice neposlaly trestance od roku 2008. Súdánec je přitom jen jeden z mnoha lidí, u kterých Spojené státy požadují vydání k soudnímu procesu.

Pro administrativu nového amerického prezidenta by znovuotevření Guantanama mohlo znamenat potíže na mezinárodní úrovni. Řada států by se v budoucnosti zdráhala vydávat podezřelé z terorismu, pokud by to znamenalo, že skončí v kubánském vězení.

Těžká zkouška tak čeká nejen Donalda Trumpa, ale i ministra spravedlnosti Sessionse. Svět s napětím čeká, jak se politici ve vztahu ke Guantanamu zachovají, i když o ministrově pohledu na věc dost vypovídají jeho výroky z minulosti. V souvislosti s obviněnými z terorismu totiž opakovaně kritizoval skutečnost, že mají právo na obhájce a rychlý proces, stejně jako právo nevypovídat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek