Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ptačí chřipka může zmutovat a přenášet se mezi lidmi, tvrdí odborníci. Obávají se pandemie

Ptačí chřipka může zmutovat a přenášet se mezi lidmi, tvrdí odborníci. Obávají se pandemie

Ptačí chřipka může být větším rizikem, než jakým je v současné době. Její rozšíření a počet kmenů, které se aktuálně vyskytují, zvyšuje hrozbu propuknutí celosvětové lidské pandemie. Virus se sice zatím nemůže šířit mezi lidmi, experti ale varují, že by mohl do nebezpečné formy zmutovat.

„Tohle je zásadní změna v historii chřipkových virů,“ myslí si Michael Osterholm z americké University of Minnesota. Naráží tak nejen na velký počet míst, na kterých se nákaza v posledních měsících objevila (zasáhla Evropu, Asii i Afriku), nýbrž i na nebývalé množství různých typů viry.

Zatímco běžně kolují po světě dva až tři chřipkové kmeny, nyní je jich půl tuctu. Mezi nimi je i nejznámější H5N1, který zatím jediný napadá i člověka. Na konci devadesátých let se objevily stovky případů přenosu ze zvířete na člověka. Zatím však žádný, kdy by se vir přenášel přímo mezi lidmi.

Odborníci se nyní obávají další mutace, která by tuto možnost mohla přinést. „Častější výskyty a jejich větší množství ve více částech světa znamenají zvýšené riziko, že se nákaza přelije mezi lidi,“ upozorňuje virolog Ian MacKay z australské University od Queensland. Mutace by pak výrazně zvýšila hrozbu světové pandemie ptačí chřipky.

Důvody, proč se letos virus šíří tak masivně a v tolika variantách, zatím vědci neznají. Příčinou mohou být například nakažení divocí ptáci. Ti mohou nemoc přenášet například skrze exkrementy. Podle Osterholma se objevují i případy, kdy se přenesl aerosolem z jedné stodoly do druhé, která byla několik kilometrů daleko.

Nákazu ptačí chřipkou podle dat Světové zdravotnické organizace WHO v současnosti hlásí 40 zemí na třech kontinentech. Nevyhnula se ani Česku, které má aktuálně 11 ohnisek výskytu převážně na jižné Moravě a v jižních Čechách. Volně žijící ptáci pak na nemoc uhynuli také v Praze, Zlínském, Královéhradeckém nebo Moravskoslezském kraji.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek