Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Půjde Le Pennová k výslechu? Justice požaduje zrušení její imunity kvůli kauze s asistenty

Půjde Le Pennová k výslechu? Justice požaduje zrušení její imunity kvůli kauze s asistenty

Francouzská justice požádala Evropský parlament o zrušení imunity vůdkyně francouzských nacionalistů, europoslankyně a prezidentské kandidátky Marine Le Penové. Francouzští vyšetřovatelé se totiž od března marně snaží šéfku Nacionální fronty, která je vyšetřována pro podezření z fiktivního zaměstnávání svých spolustraníků jako poslaneckých asistentů, předvolat k výslechu. Politička to ale s odvoláním právě na svou imunitu ignoruje.

Úřady mají podezření, že někteří členové FN pobírali plat jako asistenti od europarlamentu, ve skutečnosti ale pracovali pro krajně pravicovou stranu. Europarlament po šéfce FN požaduje vrátit asi 339.000 eur (9,1 milionu Kč). Policie už obvinila dva parlamentní asistenty Le Penové. Obstrukce s výslechy klade i europoslankyně FN Marie-Christine Boutonnetová.

Le Penová jakákoli obvinění ze zneužití odmítá a tvrdí, že se stala obětí špinavých politických intrik před nadcházejícími volbami.

Evropský parlament už počátkem března částečně zbavil Le Penovou imunity na žádost francouzské justice, ale pro jiný případ. Hrozí jí stíhání za to, že zveřejnila na twitteru snímky ukazující hrůzné praktiky takzvaného Islámského státu. Dopustila se tak v prosinci 2015 možná trestného činu, jakým je v zemi zveřejňování záběrů s krutým obsahem. Politička vinu popírá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek