Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Půl milionu mrtvých. V Sýrii zabíjí válka civilisty včetně dětí. Kdo všechno má oběti na svědomí?

Půl milionu mrtvých. V Sýrii zabíjí válka civilisty  včetně dětí. Kdo všechno má oběti na svědomí?

Ve válce v Sýrii zemřelo za šest let jejího trvání na 465 tisíc lidí, z toho skoro sto tisíc civilistů. Informovala o tom dnes exilová organizace syrských ochránců lidských práv SOHR. Dětský fond OSN (UNICEF) dnes zároveň oznámil, že loni přišlo v syrských bojích o život 652 dětí, což je nejvíce dětských obětí za rok od začátku války v roce 2011.

Organizace SOHR, která situaci monitoruje z Británie přes své místní kontakty v Sýrii, uvedla, že má zdokumentováno přes 321 tisíc zabitých osob od začátku války. Dalších více než 145 tisíc lidí je evidováno jako pohřešovaní.

 

Podle údajů SOHR zabily vládní jednotky a jejich spojenci, k nimž patří Rusko, Írán a libanonské hnutí Hizballáh, přes 83 500 civilistů, z toho 14 600 podlehlo mučení ve věznicích. Syrští povstalci podle SOHR zabili přes sedm tisíc civilistů.

Radikálové z organizace Islámský stát (IS), která využila chaosu během války a dobyla značná území v Sýrii i sousedním Iráku, zabili podle údajů SOHR přes 3 700 civilistů.

 

Krize v Sýrii začala v březnu 2011 demonstracemi proti vládě prezidenta Bašára Asada. Násilné potlačení protestů vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku. Ta způsobila také největší uprchlickou krizi od druhé světové války. Své domovy muselo opustit přes 12 milionů lidí, z toho na 4,8 milionu uprchlo do zahraničí.

Nejvíce běženců ze Sýrii je nyní v Turecku - asi 2,7 milionu lidí, přes milion jich pobývá v Libanonu a téměř milion v Jordánsku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek