Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pustil by ji syn do USA? Trumpova matka do země přišla jako imigrantka

Pustil by ji syn do USA? Trumpova matka do země přišla jako imigrantka

Do Spojených států se dostala v roce 1929 na palubě lodi Transylvania, která vyplula ze skotského Glasgow. Bylo jí 17 (podle některých zdrojů 18) a jmenovala se Mary Anne MacLeodová. V roce 1946 se někdejší imigrantce narodil syn Donald, současný prezident Spojených států.

Tou dobou už byla deset let ženou podnikatele v realitách Freda Trumpa. Žena, která po příjezdu do USA pracovala jako posluhovačka, díky tomu zahájila postupnou cestu do newyorské smetánky.

Umožnil ji poválečný vzestup Freda Trumpa. Do newyorských městských částí Queens a Brooklyn, kde působil, se stěhovali příslušníci střední třídy a obchody s nemovitostmi šly skvěle. „(Mary Trumpová) se z imigrantského parníku přesunula na výletní lodi a do letadel, kterými s rodinou v 50. letech cestovala na Bahamy, do Portorika a na Kubu,“ napsal týdeník New Yorker.

Jako žena bohatého developera se podle něj Mary Trumpová zařadila do newyorské vyšší společnosti. Věnovala se také filantropii, podporovala například lidi s mozkovou obrnou nebo mentálně postižené.

Podle lidí obeznámených se životem Donalda Trumpa měl na osobnost budoucího prezidenta větší dopad přísný a náročný otec. Matčin vliv se ale podepsal na jeho výstřednosti a sklonu předvádět se. Sdílí s ní i extravagantní účes. I hlavu Mary Trumpové mnoho let zdobila mohutná oranžová vlna.

Donald Trum sám ji označil za tradiční hospodyni, která se ale dobře orientovala ve světě. Ve své knize The Art of Deal z roku 1987 jí pak vysekl netradiční poklonu. „Jedním z důvodů, proč jsem měl problémy se ženami, bylo to, že jsem je srovnával se svojí neuvěřitelnou matkou, Mary Trumpovou,“ napsal. „Moje matka je pekelně chytrá,“ dodal.

Jeho volebního úspěchu už se ale nedožila. Zemřela v roce 2000, rok po svém manželu Fredovi.

Otázkou je, zda by spokojený život ve Spojených státech mohla prožít, kdyby se pro vystěhování do země rozhodla dnes. Její syn proslul na adresu imigrantů ostrými výroky. „Kvůli přílivu zahraničních pracovníků nerostou platy a nezaměstnanost je vysoká,“ prohlásil například. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek