Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putin napíná miliony Rusů i svět. Už podruhé odmítl říct, že bude nadále prezident

Putin napíná miliony Rusů i svět. Už podruhé odmítl říct, že bude nadále prezident

Ruský prezident Vladimir Putin se v noci na dnešek v posledním dílu rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem znovu vyhnul odpovědi na otázku, zda bude příští rok kandidovat v prezidentských volbách. Jsou prý věci, u nichž je žádoucí zachovat jisté tajemství. Ve čtvrtek se stejnému dotazu vyhnul i v televizní besedě s ruskými občany, což dává prostor k divokým spekulacím o budoucnosti muže, který si dlouhé roky důsledně hlídá svoji pozici a potírá opoziční síly.

Putin připustil, že ve vedení státu je výměna stráží žádoucí. "Musí být patrná zdravá konkurence," řekl politik, který se ve vrcholných státních strukturách bez vážného soupeře pohybuje 17 let. "Tato konkurence ale musí probíhat mezi lidmi národně orientovanými," zdůraznil kremelský vůdce.

Problém srůstání státní moci a peněz, který v Rusku reprezentuje systém oligarchů, Putin za vážný problém nepovažuje. "Problém oligarchů není tak naléhavý jako v 90. letech nebo na začátku tisíciletí," soudí prezident. Za svůj klíčový úkol nicméně považuje snížení majetkové nerovnosti. "Pokud jde ale o oligarchii, teď v tom vůbec žádný problém nevidím," konstatoval.

Putin v rozhovoru zhodnotil osobnost bolševického diktátora Josifa Stalina, jehož označil za produkt své doby. "Nadměrná démonizace Stalina je jednou z cest. jak útočit na Sovětský svaz, na Rusko. Jak ukázat, že dnešní Rusko na sobě stále nese jakási mateřská znaménka stalinismu. Všichni máme nějaká mateřská znaménka, no a co?" řekl prezident.

Rusko se podle Putina kapitálně změnilo. "Ve vědomí samozřejmě cosi zůstává, ale to neznamená, že máme zapomenout na hrůzy stalinismu spojené s koncentračními tábory a s likvidací milionů našich spoluobčanů," prohlásil ruský vůdce.