Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putin Trumpa nechává čekat. Mluvit s ním chce až v září ve Finsku

Putin Trumpa nechává čekat. Mluvit s ním chce až v září ve Finsku

O termínu střetnutí dvou nejmocnějších mužů světa – Donalda Trumpa a Vladimira Putina – se spekuluje už od nástupu amerického prezidenta do funkce. Prvotní nadšení později vystřídal o poznání odměřenější přístup. Teď z Moskvy zaznívá dosud nejsilnější signál: Ruský prezident Putin by byl ochoten setkat se při arktickém summitu ve Finsku.

Finsko a Helsinky jsou podle Putinova vyjádření velmi příhodným místem pro organizování takovýchto akcí. Nicméně dodal, že události tohoto rázu musejí být dobře připravené „z obou stran“.

Pokud se však nepodaří jeho setkání s Trumpem uspořádat v Helsinkách, pak bude příležitost k rozhovoru při vrcholné schůzce skupiny největších ekonomik světa G20, která se uskuteční 7. a 8. července v Hamburku, dodal ruský prezident.

Finsko v květnu přebírá rotující předsednictví v Arktické radě, která koordinuje politiku v oblastech kolem severního pólu. Radu tvoří osm států: USA, Kanada, Dánsko, Finsko, Island, Norsko, Rusko a Švédsko.

Putin podle ruských médií kromě toho v Archangelsku znovu důrazně popřel, že by se Rusko snažilo zasahovat do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech. Tato tvrzení jsou podle jeho slov „lži a výmysly namířené proti Rusku a provokace“.

Pokud k setkání dojde, bude to pro Trumpa teprve první krok. Otázkou bude, jak dlouho si na Putina v den schůzky počká. Podívejte se, jak pochodili jiní státníci:

720p 480p 360p 240p