Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putin v Moskvě jedná se šéfem americké diplomacie o Sýrii. Setkali se, i když to Kreml opakovaně odmítal

Putin v Moskvě jedná se šéfem americké diplomacie o Sýrii. Setkali se, i když to Kreml opakovaně odmítal

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson je na ostře sledované návštěvě Moskvy. Hlavním tématem je americký útok na Sýrii z minulého týdne, který Moskva odsoudila jako porušení mezinárodního práva a agresi. Rusko na to konto přislíbilo větší podporu Damašku a jeho vztahy s USA se dostaly na nové dno.

Tillerson se v Moskvě podle plánu sešel se svým protějškem Sergejem Lavrovem. Oproti očekávání ale nakonec zasedl k jednomu stolu i s prezidentem Putinem. Obsah jejich rozhovoru zatím není známý.

I samotnému setkání přecházela ostrá výměna názorů. Bílý dům nařkl Rusy, že podporou syrského prezidenta Asada chtějí zakrýt jeho podíl na chemickém útoku v Idlíbu, který Washington připisuje právě vládci Sýrie.

Toho pak Donald Trump nazval „zvířetem“. Ještě nedávno přitom USA uváděly, že Asad a jeho odstavení od moci už nejsou klíčové téma. Chemický útok ale jejich postoj zcela otočil.

Tillerson se v tématu Sýrie nemohl vyhnout nepříjemným otázkám. Diskutovalo se ale i o tom, že na jednání s Rusy chce otevřít téma vměšování hackerů do dění v USA před loňskými prezidentskými volbami, za kterým podle Američanů stojí Moskva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek