Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putinovo testování vod, nebo ukrajinské volání o pozornost. Proč se znovu bojuje na Ukrajině?

720p480p360p240p

Mrtví a zranění na obou stranách, město Avdijivka bez elektřiny a přehazování viny ze strany na stranu. Tak vypadá situace na východní Ukrajině poté, co se v oblasti během posledních dnů znovu začalo střílet. Kdo stojí za obnovením bojů mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty?

Od února 2015 byl v Doněcku a Luhansku relativní klid. Druhá minská dohoda zastavila aktivní fázi bojů. Příměří umožnilo obyvatelům regionů na východní Ukrajině alespoň na chvíli si oddychnout. Teď se ale u prvního jmenovaného města znovu střílí.

Boje u Avdijivky, předměstí Doněcku, jsou zatím největší, jaké za dva roky od jednání v Minsku propukly. Zapojily se už obě strany. Není ale zřejmé, kdo situaci eskaloval. Moskva a Kyjev si mezi sebou vinu přehazují.

Testuje Rusko Trumpa?

Zostření konfliktu přišlo v době, kdy ve Spojených státech nastoupila nová administrativa v čele s prezidentem Donaldem Trumpem, který původně zvažoval zrušení protiruských sankcí. První oficiální reakce ale zněla jinak. Zástupkyně USA v Organizaci spojených národů Nikki Haleyová řekla, že dokud Rusko nevrátí Ukrajině Krym, sankce budou platit dál.

Trump však dlouhodbě prohlašuje, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem bude jednat jinak než jeho předchůdce ve funkci. I proto světová média spekulují, jestli Rusko netestuje, kam až mu americká vláda povolí zajít.

K tomu se přiklání i někteří zámořští politici. „Příval útoků začal den po telefonátu s Vámi. To je jasný signál, že vás Vladimir Putin testuje jako vrchního velitele ozbrojených sil. Jeho kampaň vedoucí k destabilizaci a rozkouskování suverénního ukrajinského národa neskončí, dokud se nesetká s rozhodnou odpovědí,“ napsal Trumpovi v dopise senátor John McCain.

Přijde "druhý Janukovyč"?

Co by ale Rusko vlastně novou aktivitou na Donbase získalo? V zemích bývalého Sovětského svazu vedlo několik konfliktů, které jsou v současné době zamrzlé. Přitom to nevypadá, že se Moskva touží znovu angažovat například v Abcházii nebo v Podněstří.

„Když se podíváme, jak se Rusko staví k jiným podobným věcem v postsovětském prostoru, zdá se, že mu zamrzlé konflikty svým způsobem vyhovují,“ připomíná v rozhovoru pro INFO.CZ rusista Milan Dvořák, jenž ale nevylučuje, že skutečně může jít o test americké trpělivosti.

Našel by se však i jiný důvod pro obnovení bojů. Podle reportéra BBC Toma Burridge může Rusko destabilizací země mířit k budoucímu pokusu prosadit do čela Ukrajiny znovu „svého“ člověka. Tím byl například někdejší prezident Viktor Janukovyč. Spokojenost ukrajinských voličů s nynější vládou totiž klesá. Zemi se nedaří zbavit problémů s korupcí, mladí lidé mají problém sehnat dobrou práci.

„Rusko takový pokus může učinit. Ale myslím, že v nejbližší době k tomu nebudou podmínky. Na Ukrajině stále ještě přetrvává protiruské cítění, které posílily ruské akce po vyhnání prezidenta Janukovyče. Situace je ale proměnlivá, takže co se stane za dva, tři roky, to je ve hvězdách,“ domnívá se Dvořák.

Rusko: Ukrajina chce peníze

Moskva však tvrdí, že by na eskalaci konfliktu mohla mít zájem i druhá strana. Podle zástupce Ruska při OSN Vitalije Čurkina je to zřejmé ze záběrů kamer. Ty mají ukazovat, že střety propukly až po palbě z ukrajinského území.

„Kyjev se snaží využít boj jako záminku k odmítnutí dohody z Minsku. Potřebují peníze, které mohou snadněji vymámit od některých evropských národů, USA a finančních institucí, když budou předstírat, že jsou oběťmi agrese,“ tlumočila Čurkinova slova agentura TASS.

Na teorii, že za palbou u Doněcka stojí Ukrajina, upozorňuje také Dvořák. „Nepřejí si, aby konflikt upadl v zapomnění,“ praví.

Porošenko bojů skutečně využil, když po jejich propuknutí přišel s nápadem vyhlásit referendum o vstupu země do NATO. Další rozšiřování aliance je trnem v oku Moskvě, Kyjev si od toho naopak slibuje větší ochranu před případnou ruskou agresí.

Podle Dvořáka jsou ale ukrajinské šance minimální. „NATO je v tomto ohledu velmi opatrné,“ konstatuje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek