Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putinovští Noční vlci znovu vyjeli do Evropy. Zítra mají být v Česku

Putinovští Noční vlci znovu vyjeli do Evropy. Zítra mají být v Česku

Průjezd kontroverzního motorkářského klubu Evropou před rokem vzbudil v mnoha zemích silnou vlnu nevole a u příležitosti oslav konce druhé světové války se vrací i letos. Klub, který jeho kritici označují za krajně nacionalistický, každoroční jízdu na počest obětí druhé světové války zahájil v neděli. Kvůli Nočním vlkům dnes gruzínské ministerstvo vnitra zakázalo vjezd do země všem ruským motocyklistům. Podle Tbilisi je totiž akce v rozporu s blížícím se svátkem. Zítra by měli být i na území Česka.

Motorkářský klub chce na své cestě památku padlých sovětských vojáků uctít položením věnců na místech hlavních bojů Rudé armády s fašisty. Letošní jízdu zahájili Noční vlci v neděli na Slovensku a 4. května by měli dorazit i do Česka.

Podle zástupce gruzínského ministra vnitra Šalvy Chucišviliho pro většinu gruzínské společnosti je nepřípustné, aby ruští motorkáři v zemi organizovali jakékoli akce, které podle něj jsou navíc proti duchu blížících se oslav.

Chucišvili dodal, že rozhodnutí je v souladu se zákonem. „Cizinecká policie má právo dle vlastního uvážení vyslechnout člověka, který se chystá vstoupit na naše území. Zjistit účel cesty a další informace a na základě toho rozhodnout,“ řekl zástupce ministra. Chucišvili zároveň zdůraznil, že pro ostatní turisty jsou gruzínské hranice otevřené. Podle serveru Novosti Gruzii má zákaz platit do skončení oslav výročí konce druhé světové války.

Motorkářský klub, známý blízkými vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, měl problémy s vjezdem do některých zemí i v minulosti. Část skupiny nepustilo při loňských květnových oslavách přes své hranice Polsko. Šéf klubu Alexandr Zaldostanov je na sankční listině USA i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek