Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putinovy volby bez Putina. Do kampaně se osobně nezapojí, vítězství má jisté

Putinovy volby bez Putina. Do kampaně se osobně nezapojí, vítězství má jisté

Ruský prezident Vladimir Putin se prakticky nezapojí do kampaně před březnovými volbami, které rozhodnou o příští hlavě státu. Již dříve Kreml oznámil, že Putin se nebude účastnit žádné z celostátních předvolebních debat a vzdal se i využití času vyhrazeného bezplatně kandidátům v hlavních televizních kanálech. Dnes ruský vůdce odmítl osobní účast v placených předvolebních agitačních rozhlasových a televizních spotech.

Putin na rozdíl od svých sedmi soupeřů kandiduje jako nezávislý. Hlavním heslem jeho kampaně, kterou kromě rozsáhlého štábu stoupenců organizuje vládní strana Jednotné Rusko, je „Silný prezident - silné Rusko“.

Účast v celostátních předvolebních debatách ukládá v Rusku prezidentským kandidátům zákon. Omluvou, kterou zřejmě využije i Putin, je jen naléhavé pracovní zaneprázdnění. V takových případech uchazeče o prezidentský úřad zastupuje zmocněný důvěrník.

Mluvčí Putinova volebního štábu Andrej Kondrašov dnes agentuře RBK řekl, že hlavním tématem volebních spotů bude upevňování jednoty země, sociální spravedlnost a zlepšení životních podmínek obyvatel, úcta k tradicím a upevnění obranyschopnosti. Osobní účasti Putina ve volebních agitkách se ale Rusové nedočkají, počítá se nanejvýš s využitím záznamu jeho starších veřejných vystoupení.

Podle kremelských zdrojů prezident nemá zapotřebí volebního boje se osobně zúčastnit. Jeho popularita je čtyřnásobně větší, než součet preferencí všech jeho oponentů. S lehkým srdcem se Kreml rozloučil i s nápadem hlavního státního televizního kanálu reprízovat čtyřdílný oslavný seriál amerického režiséra Olivera Stonea o Putinovi. Vysílání nedoporučila ústřední volební komise.

Putinova podpora se dlouhodobě udržuje kolem 80 procent a spíš než o jeho zvolení, které je považováno za jisté, se Kreml stará o zajištění co nejvyšší volební účasti. Z těch, kteří k volbám půjdou, odevzdá hlas stávající hlavně státu podle průzkumů kolem 70 procent lidí. Na anektovaném Krymu je to dokonce 90 procent.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek