Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putinův kritik měl příznaky otravy. Léčí se v zahraničí a plánuje trestní oznámení

Putinův kritik měl příznaky otravy. Léčí se v zahraničí a plánuje trestní oznámení

Jeden z hlavních ruských opozičních politiků Vladimir Kara-Murza mladší, který byl začátkem února hospitalizován s příznaky těžké otravy na jednotce intenzivní péče jedné z moskevských klinik, opustil nemocnici a odcestoval na rehabilitaci do zahraničí. Oznámil to dnes jeho advokát Vadim Prochorov.

Kara-Murza odletěl v doprovodu manželky a lékaře. Trestní oznámení, že se stal terčem vražedného úkladu, má podat později. Advokát současně připomněl, že dosud neobdržel žádnou odezvu od úřadů na předchozí trestné oznámení.

Politik byl ráno 2. února převezen s příznaky těžké otravy do nemocnice a umístěn na jednotku intenzivní péče. O týden později se z bezvědomí probral a začal komunikovat s okolím.

Charakter onemocnění byl podle tisku prakticky shodný s kolapsem, který Kara-Murzu postihl před necelými dvěma lety. V létě 2015 byl narychlo hospitalizován s diagnózou selhání ledvin a ocitl se na pokraji smrti. Podle lékařů byl otráven.

Nynější diagnóza uvádí, že Kara-Murza byl otráven látkou, kterou se ale nepodařilo rozpoznat. Teď se ji mají pokusit identifikovat experti ve Štrasburku a v Izraeli, poznamenal server Newsru.com.

Pětatřicetiletý ruský disident byl blízkým spolupracovníkem jednoho z vůdců ruské opozice Borise Němcova, který byl před dvěma lety zastřelen v centru Moskvy. Nyní Kara-Murza působí jako celostátní koordinátor strany Otevřené Rusko, kterou založil Michail Chodorkovskij. Odpůrce Kremlu a někdejší miliardář dlouhá léta vězněný za údajné defraudace a krádeže ropy žije nyní v exilu.

Strana Otevřené Rusko nedávno oznámila, že vyšle svého kandidáta do prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok. V loňských parlamentních volbách se hnutí Michaila Chodorkovského neúspěšně pokusilo získat křesla ve Státní dumě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek