Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Radikální krok v boji se smogem. Poláci u českých hranic volají po zákazu topení uhlím

Radikální krok v boji se smogem. Poláci u českých hranic volají po zákazu topení uhlím

Dlouhodobé problémy se smogem se v některých polských regionech rozhodli řešit rázně. Například v Dolním Slezsku uvažují, že v některých městech úplně zakáží topit uhlím. Dotknout by se to mohlo i Česka. Obasti patří dlouhodobě k enormně znečištěným. 

Měřící stanice v Dolním Slezsku každoročně hlásí překračování limitů. Problém je citelný hlavně v zimních měsících. V Nowe Rudě nedaleko hranic s Českem se hodnoty rakovinotvorného benzo(a)pyrenu pohybují v průměru kolem 16 nanogramů na metr krychlový. Jak informuje deník Gazeta Wyborcza, to je asi 40krát víc než třeba v německých městech.

Potíže jsou ale i s překračováním limitů polétavého prachu. Na vině je především spalování uhlí v domácnostech. Starosta Vratislavi Rafał Dutkiewicz už kvůli tomu žádal maršálka Dolnoslezského vojvodství, aby vypracoval plán, jak se se znečištěním vypořádat. Experti už představili první návrh řešení.

Nejde jen o ohrožení zdraví místních obyvatel. V Dolním Slezsku je mnoho lázeňských měst. A ta se bojí, že jim zprávy o smogových situacích uberou klienty z Německa, Ruska nebo Česka.

„Čelíme vážné výzvě. Obce s lázeňským statutem jsou často chudé, ale nemůžeme dopustit, aby tam bylo znečištěné ovzduší. To by tam nikdo nejezdil,“ komentuje Krzysztof Smolnicki z organizace Dolnoslezský smogový alarm.

Problém přiznává i dolnoslezský maršálek Cezary Przybylski. I proto přemýšlí o radikálním řešení. Z regionu chce dostat nekvalitní uhlí. Ve dvanácti lázeňských městech, včetně zmíněné Vratislavi, by se dokonce nesmělo uhlím topit vůbec. K podobnému kroku se zatím odvážili jen v Krakově. Tam se od roku 2019 nebude moci uhlí používat k vytápění domácností.

Ministerstvo energetiky však jeho plánu příliš nepomáhá. Nedávno odmítlo návrh na zavedení certifikátů kvality uhlí. „Jak chce potom vláda bojovat se smogem? Lidé nemohou topit čímkoli, co se jim dostane pod ruce,“ rozčiluje se Przybylski.

Problémy s polským smogem neřeší jen lázeňská města v Dolním Slezsku. Kvůli blízkosti a směru větru si na znečištění přicházející zpoza hranice stěžují i obce v Česku. Moravskoslezský kraj patří k těm s nejhoršími hodnotami polétavého prachu. Případná opatření na polské straně tak mohou pomoci i jeho obyvatelům.