Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Raketa, kterou odpálila KLDR, může doletět na Aljašku, potvrdily Spojené státy

Raketa, kterou odpálila KLDR, může doletět na Aljašku, potvrdily Spojené státy

Severní Korea v úterý vyzkoušela nový druh rakety, jaký nebyl ještě zaznamenán. Střela byla odpálena z pohyblivé rampy, která byla poté opět stažena do depa. Mluvčí Pentagonu Jeff Davis, který zároveň odsoudil severokorejský test jako další krok ke zvýšení napětí a k destabilizaci v oblasti, vyjádřil ale přesvědčení, že i proti raketě dlouhého doletu tohoto typu se USA dokážou ubránit.

"Máme důvěru v naši obrannou kapacitu," upozornil Davis s tím, že severokorejské útočné možnosti jsou sice omezené, ale přece jen rostou. Připomněl, že americká armáda v květnovém testu úspěšně poprvé sestřelila mezikontinentální raketu obrannou střelou. "Od začátku jsme usilovali o rozvinutí této schopnosti, abychom byli vždy o krok vpředu," dodal mluvčí.

Davis připustil, že by se KLDR již mohlo podařit zasáhnout Aljašku. Pchjongjang je prý ještě hodně vzdálen tomu, aby takovou střelu byl s to vyzbrojit jadernou hlavicí.

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím hovořil o severokorejské hrozbě a nutnosti prosadit realizaci rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které Pchjongjangu zakazují vývoj jaderných bomb a raket. Trump také vyzval zbytek světa, aby přestal přijímat severokorejské detašované pracovníky a poskytovat Severní Koreji ekonomické nebo vojenské výhody.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek