Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakousko musel opustit první imám kvůli financování ze zahraničí. Tři roky starý zákon funguje

Rakousko musel opustit první imám kvůli financování ze zahraničí. Tři roky starý zákon funguje

Na základě tři roky platného zákona, jenž mimo jiné zakazuje financování mešit a muslimských spolků ze zahraničí musel Rakousko opustit první imám. Yakup A. z dolnorakouské obce Sankt Veit an der Gölsen odcestoval do Turecka ve středu, informoval deník Kurier.

Yakup A. působící v mešitě v Sankt Veitu jižně od Sankt Pöltenu byl podle listu financován ze zahraničí. Server haberjournal.at, publikující v turečtině, informoval, že imámovi nebylo prodlouženo vízum, protože v Rakousku působil z pověření tureckého úřadu pro náboženské záležitosti. Předminulý týden byl vyzván k opuštění Rakouska.

Pro Turecko-islámskou unii pro kulturní a sociální spolupráci v Rakousku (ATIB), která je největším sdružením mešit v alpské republice, představuje nový zákon o islámu problém, podotkl Kurier. Zákon totiž postihuje 65 muslimských duchovních. ATIB kvůli normě podal žalobu k rakouskému ústavnímu soudu.

Zákon z roku 2015 přinesl rakouským muslimům nová práva i povinnosti. Zavádí například vysokoškolské teologické studium islámu, muslimové díky němu mají právo na duchovní péči v armádě, ve věznicích nebo v nemocnicích.

Islámské náboženské spolky však také mají povinnost zbavit funkcí své hodnostáře, pokud jsou odsouzeni k alespoň ročnímu vězení. Svou funkci nesmí vykonávat ani v případě, že „trvale ohrožují veřejnou bezpečnost, pořádek, zdraví a morálku či práva a svobody druhých.“

Podle odhadů rakouského ministerstva vnitra žije v Rakousku, které má zhruba 8,7 milionu obyvatel, přibližně 700 tisíc muslimů. V zemi je více než 400 muslimských modliteben a mešit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek