Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakousko zažehnalo krizi. Vládní koalice pokračuje

Rakousko zažehnalo krizi. Vládní koalice pokračuje

Vládní krize v Rakousku je zažehnána. Sociální demokraté (SPÖ) a lidovci (ÖVP) se dohodli na upravené koaliční dohodě, a mohou tak pokračovat ve společném vládnutí. Oznámil to lidovecký vicekancléř Reinhold Mitterlehner.

Řádné volby jsou v Rakousku plánovány na podzim příštího roku. Kdyby se ale SPÖ a ÖVP nedohodly, museli by voliči jít k volebním urnám už nyní. V takovém případě by podle všeho vyhrála pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Podle vyjádření Mitterlehnera je dojednaný program "relativně rozsáhlý a dobrý". O obsahu se podle něj ale bude na veřejnosti hovořit až po odsouhlasení oběma stranickými grémii v pondělí dopoledne. Otázkou prý zůstává, zda program budou muset podepsat i jednotliví ministři.

Dohodě předcházelo pět dní mimořádně intenzivních jednání. Červeno-černá koalice, vládnoucí od konce roku 2013, se ocitla ve své nejhlubší krizi předchozí týden. Sociálnědemokratický kancléř Christian Kern totiž ultimatem pohrozil ukončit koaliční spolupráci, pokud vládní strany nedospějí ke konstruktivní dohodě ohledně koaličního programu a neumožní tak obnovit týmovou spolupráci.

I když Mitterlehner dnes ještě nemluvil o podrobnostech, média už v pátek zmiňovala shodu v řadě bezpečnostních a hospodářských témat. Pokrok podle nich nastal také v případě minimální mzdy, která by činila 1500 eur (40 500 korun).

Problematický ale zůstával strop pro příjem žádostí o azyl. Podle deníku Kurier byl Mitterlehner připraven ke kompromisu, jehož jádrem by bylo, že vláda učiní vše, aby počty azylantů snížila i bez toho, aby byl určen strop pro počet žádostí. Část ÖVP, včetně ministra vnitra Wolfganga Sobotky, ale trvala na jeho stanovení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek