Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakouští politici vyřešili vládní krizi předčasnými volbami. Hlasovat se bude v polovině října

Rakouští politici vyřešili vládní krizi předčasnými volbami. Hlasovat se bude v polovině října

Předčasné parlamentní volby v Rakousku se mají konat 15. října. Shodli se na tom v úterý zástupci rakouských parlamentních stran na konzultacích u sociálnědemokratického kancléře Christiana Kerna. Shodu na termínu voleb oznámil odpoledne podle agentury APA šéf liberální strany NEOS Matthias Strolz.

V řádném termínu by se hlasování uskutečnilo až na podzim příštího roku. K předčasným volbám vedla krize v koaliční vládě sociálních demokratů a lidovců.

Vývoj krize se urychlil poté, co minulý týden oznámil odchod z vlády a z postu předsedy Rakouské lidové strany (ÖVP) Reinhold Mitterlehner. Jeho v neděli zvolený nástupce, ministr zahraničí Sebastian Kurz, se vyslovil pro ukončení koaliční spolupráce s Kernovými sociálními demokraty (SPÖ) a uspořádání předčasných voleb. S nimi nakonec souhlasila i opozice.

Kancléř Kern původně předčasné volby odmítal, postupně se s jejich konáním smířil pod podmínkou, že s nimi budou souhlasit i opoziční strany. V dnešním projevu v parlamentu kancléř prohlásil, že se chce do voleb v zákonodárném sboru opírat o podporu i ostatních stran, které jsou nyní v opozici.

Rakušané by měli jít hlasovat necelý týden před svými českými sousedy. V České republice, kde je vláda rovněž v krizi, jsou parlamentní volby zatím vypsány na řádný termín 20. a 21. října.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek