Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Řecko zakázalo školní výlety do ciziny. Chudým by mohlo být líto, že nemohou také jet

Řecko zakázalo školní výlety do ciziny. Chudým by mohlo být líto, že nemohou také jet

Řecké ministerstvo školství zakázalo třídní výlety žáků středních škol do zahraničí. Zdůvodnilo to snahou, aby nebyli "traumatizováni" spolužáci, kteří by si to nemohli finančně dovolit a museli by zůstat doma.

Jak informovala agentura AP, ministerstvo reagovalo na kritiku prohlášením, že opatření se týká pouze cest s kulturním nebo výchovným cílem. Zábavných výletů, které se tradičně konají na konci roku, se to údajně netýká.

Ministerstvo levicové vlády premiéra Alexise Tsiprase opatření zavedlo v tichosti už loni na jaře, když zjistilo, jak nízká je účast žáků na cestách, protože jejich rodiny nemohou na takové akce přispívat. V zemi stižené hospodářskou krizí začaly být turistické cesty do ciziny nedostižným luxusem.

S cestami z Řecka za hranice je to očividně problematické. Opačným směrem se situace naopak významně zlepšuje. Řecko v roce 2018 očekává opět rekordní počet turistů. Za deset měsíců letošního roku podle svazu řeckých turistických kanceláří SETE přijelo do země 25,9 milionu turistů, o deset procent více než před rokem. Země je tak na nejlepší cestě překonat loňský rekord, kdy do Řecka dorazilo 27,5 milionu turistů.

Do země by tak mohlo za celý rok dorazit přes 30 milionů turistů, jak odhadl už v létě premiér Alexis Tsipras. Řecká hotelová asociace potvrzuje, že tento odhad je možné splnit a dodává, že zvláště Atény a přístavní město Soluň přilákaly v zimě velké množství návštěvníků. Nejvíce Řecko navštěvují Němci. Druhou nejpočetnější skupinou turistů v zemi jsou Britové.

Oživení turistiky je vítanou zprávou pro řeckou ekonomiku, která se v roce 2010 ocitla na pokraji bankrotu a země musela požádat o finanční pomoc. Ekonomika se od té doby propadla zhruba o čtvrtinu a nezaměstnanost v Řecku stále dosahuje více než 20 procent. Turistika se na hrubém domácím produktu (HDP) Řecka podílí zhruba 18 procenty a zaměstnává pětinu práceschopného obyvatelstva.

Příjmy z turistiky by letos mohly dosáhnout až 14,5 miliardy eur (371 miliardy Kč). Meziročně by tak stouply o devět procent.

Řecký cestovní ruch těží hlavně z nejisté bezpečnostní situace v Egyptě a Turecku. Na rozdíl od těchto zemí je Řecko vnímáno jako bezpečná destinace. Největším konkurentem pro Řecko jsou španělská letoviska, v konkurenci se Španělskem však Řecku pomáhají hlavně nižší ceny.

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek