Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Referendum o Erdoganovi znovu vyhrotilo situaci. Po potyčce před konzulátem je několik zraněných

Referendum o Erdoganovi znovu vyhrotilo situaci. Po potyčce před konzulátem je několik zraněných

Před tureckým konzulátem v Bruselu bylo podle belgického tisku napadeno a zraněno několik lidí, kteří tam přišli hlasovat v tureckém ústavním referendu. Kurdská agentura Firat News píše, že se jedná o tři Kurdy. Jeden je prý ve vážném stavu.

Firat News tvrdí, že útok spáchali příznivci strany AKP tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten proti Kurdům a jejich zakázané straně PKK dlouhodobě tvrdě vystupuje a označuje ji za teroristickou skupinu.

Bruselská policie zatím pouze uvedla, že před konzulátem se stal incident, při kterém několik osob utrpělo zranění. „Lidé byli převezeni k ošetření. Událost vyšetřujeme,“ sdělila policejní mluvčí.

Turci žijící v zahraničí v referendu v předstihu rozhodují o posílení pravomocí prezidenta Erdogana. V Turecku se referendum uskuteční 16. dubna. Podle kritiků by změny učinily z Erdogana prakticky neomezeného vládce.

Hlasování vyvolalo roztržku mezi Ankarou a evropskými zeměmi, které před časem zamezily tureckým ministrům agitovat mezi jejich krajany, které chtěli přesvědčit k podpoře Erdogana.