Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Republika San Escobar. Sociální sítě se baví přešlapem polského ministra zahraničí

Republika San Escobar. Sociální sítě se baví přešlapem polského ministra zahraničí

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski se během návštěvy Spojených států dopustil pořádného přešlapu. Před novináři suverénně prohlásil, že se sešel se zástupci karibského San Escobaru. Že vám to jméno nic neříká? Není divu, takový stát totiž neexistuje. Ministerského faux pas se chytily sociální sítě, které si z falešné zeměpisné kuriozity škodolibě dělají srandu.    

Waszczykowski přicestoval tento týden do New Yorku, aby zde lobboval za křeslo pro Polsko v Radě bezpečnosti OSN mezi roky 2018 a 2019. Potěšený úspěšnými jednáními triumfálně předstoupil před novináře, kterým oznámil, že se setkal s představiteli zhruba dvaceti zemí. Vzápětí se pochlubil historickým milníkem – poprvé v historii polské diplomacie prý jednal se zástupci karibských národů. Jako příklad vedle Belize uvedl také San Escobar, všiml si Washington Post. Taková země ale neexistuje.

Na sociálních sítích se zpráva o údajném karibském státu San Escobar setkala s velkým ohlasem. Řadu uživatelů napadlo, že polský diplomat měl patrně na mysli nechvalně proslulého kolumbijského narkobarona Pablo Escobara.

Na Twitteru dokonce neznámý vtipálek založil neexistujícímu státu účet. „Lidově demokratická republika San Escobar“ má dokonce svoji vlajku a ostatní uživatele Twitteru hojně zásobuje informacemi o dění v zemi.

Smyšlený stát se dočkal svých stránek i na Facebooku. Představitelé San Escobaru na nich slibují, že Waszczykowskému vztyčí sochu na centrálním náměstí. Aby nemuseli stavět novou, „vypůjčí“ si ze Skopje sochu Filipa Makedonského.

Mezi Poláky se diplomatův přešlap dočkal ostré kritiky. „Je to sranda, když si představíte, že jediní spojenci, kteří vám zbývají, jsou Bělorusko, Maďarsko a smyšlený stát,“ citoval Washington Post jednoho z kritiků.

Mluvčí polského ministra zahraničí Joanna Wajda mezitím vysvětlila, že Waszczykowski měl na mysli karibský ostrovní stát Svatý Kryštof a Nevis (ve španělštině San Cristobal y Nieves). Reakce sociálních sítí na sebe opět nenechala dlouho čekat. Svatý Kryštof a Nevis „narušuje naše vztahy s Polskem“, objevilo se na twitterovém účtu San Escobaru.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek