Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Republikáni se v Senátu pokusí znovu protlačit rozpočet a zvrátit „shutdown“

Republikáni se v Senátu pokusí znovu protlačit rozpočet a zvrátit „shutdown“

Americký Senát se ještě dnes místního času, před začátkem pracovního týdne, pokusí schválit dočasný rozpočet pro federální vládu. Šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnel uvedl, že Senát by mohl hlasovat o návrhu na financování do 8. února časně ráno, tedy v pondělí zhruba kolem 7:00 SEČ, uvedla BBC.

Vláda nemá od soboty dostatek peněz na běžný provoz, a musela proto uzavřít část vládních úřadů. Stovkám tisícům státních zaměstnanců hrozí, že budou muset nastoupit na neplacenou dovolenou.

Naposledy podobná situace nastala v říjnu 2013, kdy byla vláda bez peněz na financování běžného provozu 16 dnů. Podobné rozpočtové krize v minulosti americké ekonomice žádnou větší trvalou újmu sice nezpůsobily, mohou ale vyvolat znepokojení na finančních trzích.

Za normálních okolností mělo být financování vlády zajištěno zákonem už na počátku tohoto fiskálního roku, tedy loni v říjnu. Kongresmani se ale nedokázali dohodnout a situaci už třikrát řešili schválením krátkodobého provizoria. To prozatím poslední tedy vypršelo v pátek o půlnoci místního času.

Dohoda o dočasném rozpočtu neprošla Kongresem ani přesto, že obě jeho komory nyní ovládají republikáni. Sněmovna reprezentantů sice tento týden nové rozpočtové provizorium k financování vládních úřadů do 16. února schválila, v Senátu však opatření narazilo na odpor demokratů, jejichž hlasy republikáni potřebují. Federální vláda se tak úderem páteční půlnoci washingtonského času (sobota v 06:00 SEČ) ocitla bez peněz, a to v den, kdy prezident Donald Trump slavil rok od uvedení do úřadu.

Hlavní příčinou sporu je osud přistěhovalců. Demokraté schválení dočasného rozpočtu podmiňují ochranou přistěhovalců, kteří do země přišli bez dokladů jako děti, což republikáni nechtějí připustit bez souhlasu se zdí na hranicích s Mexikem a dalšími výdaji na bezpečnost.

O víkendu pocítili uzavření úřadů hlavně turisté, protože zůstaly zavřené některé přírodní rezervace a muzea spravovaná státem. Po víkendu by dopady pocítila zřejmě většina obyvatel. Ochromen může být odvoz odpadků nebo výuka na státních školách.