Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rodiče do vězení, děti do ústavní péče. Nový bič na migranty v USA: oddělit matky od dětí

Rodiče do vězení, děti do ústavní péče. Nový bič na migranty v USA: oddělit matky od dětí

Americké úřady chystají další zpřísnění imigrační politiky. Nově by od sebe mohly oddělovat matky s dětmi, které překročí hranice USA nelegálně. Chce tak odradit rodiče od čím dál častějších pokusů přesídlit do Spojených států.

Agentura Reuters, která informaci přinesla, se odvolává na tři zdroje z ministerstva vnitřní bezpečnosti. Návrh by měl vnést nová pravidla do nynější praxe zadržování migrantů cestujících s dětmi.

Zatímco Obamova administrativa zavedla pravidlo, podle něhož mohou úřady ženy s dětmi zadržovat v záchytných zařízeních pouze 20 dní, současná vláda má na věc úplně odlišný pohled. Prezident Donald Trump vyzval k ukončení praxe tzv. „chyť a pust“, což v praxi znamená, že žadatelé o azyl čekají na vyřízení žádostí na svobodě.

Podle návrhu ministerstva by nově rodiče zůstávali ve vazbě, zatímco na jejich děti by čekala ústavní péče pod dozorem ministerstva zdravotnictví. V ní by měly lepší podmínky a méně omezení.

„Cesta na sever je nebezpečná a je na ní mnoho situací, kdy děti mohou být zneužity nebo přijít o život. S ohledem na bezpečnost zkoumáme, jak rodiny odradit od toho se na cestu vůbec vydat,“ stojí v prohlášení ministerstva vnitřní bezpečnosti.

Republikánští zákonodárci argumentují, že právě vstřícná politika bývalé administrativy přiměla mnoho matek s dětmi cestu podstoupit. Od začátku října do konce ledna přešlo přes hranice Spojených států 54 tisíc dětí a jejich opatrovníků. To je dvakrát více než za stejnou dobu v předchozím roce.

Demokratický poslanec Henry Cuellar však tvrdí, že tímto návrhem by vláda překročila linii mezi ochranou hranic a porušováním lidských práv. Případná změna pravidel se nelíbí ani zástupcům organizací bojujících za práva imigrantů.

„Uvedení návrhu do praxe může vytvořit dlouhotrvající psychologické trauma. Zvlášť u dětí, které podstoupily nebezpečnou cestu ze středoamerických států,“ domnívá se výkonná ředitelka společnosti National Immigration Law Center Marielena Hincapieová.

Randy Caps z neziskovky Migration Policy Institute navíc upozorňuje, že nová pravidla by znamenala velkou zátěž pro veřejné finance. Výrazně by totiž vzrostl počet lidí umístěných v záchytných zařízeních. „Otázka je, nakolik si to můžeme dovolit,“ tvrdí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek