Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rodiny obětí ze Sandy Hook žalují výrobce zbraní. K tragédii měl přispět agresivním marketingem

Rodiny obětí ze Sandy Hook žalují výrobce zbraní. K tragédii měl přispět agresivním marketingem

Někteří pozůstalí po obětech střelby na americké škole Sandy Hook v roce 2012 nyní chtějí žalovat výrobce zbraně, kterou útočník použil. Viní ho, že k tragédii přispěl svým marketingem. Příliš šancí na úspěch ale podle expertů nemají.

Útočník Adam Lanza při útoku v prosinci 2012 zabil 20 dětí a šest dospělých. Použil k tomu zbraň s názvem AR-15, poloautomatickou civilní verzi jinak vojenské pušky s označením M-16. Právníci rodin obětí ze Sandy Hook nyní tvrdí, že společnost pochybila ve svém laxním přístupu k prodávání takto nebezpečné zbraně civilistů.

Pozůstalým vadí agresivní reklamní kampaň, která prodej zbraně doprovázela. „Remington nemusel Adama Lanzu vůbec znát, ale roky se mu dvořil. O zbrani, kterou potřebuje, nebylo pochyb,“ konstatuje právník Josh Koskoff, který rodiny zastupuje.

Koskoff zároveň zvedl ze země téma samotné podoby reklamy na zbraně. Před soudem v Connecticutu se ptal, jestli by společnosti měly propagovat své výrobky ve videohrách oblíbených mezi mladými muži.

Problémem, na který upozornili soudci, je však to, že zbraň nekupoval Lanza sám, ale legálně ji držela jeho matka. Míru, s jakou marketing Lanzu skutečně ovlivnil, zpochybňuje i část rodičů ze Sandy Hook.

„Máte tady nástroj, který je navržen pro armádu, a který je prodáván nevycvičeným civilistům s agresivním vojenským jazykem. A co se stane? Historie ukázala, že si tito lidé se sebevražednými sklony, narušení jedinci, kteří chtějí zabít mnoho lidí, vyberou právě tyto zbraně,“ praví Mark Barden, otec sedmiletého Daniela Bardena, jenž v Sandy Hook zemřel.

Žaloba se projednává jen dva týdny poté, co v USA znovu ožila debata o regulaci zbraní. Vyprovokoval ji útok na kostel v texaském městě Sutherland Springs, při němž atentátník zabil 25 osob. Na začátku října zase šílený střelec zavraždil 59 lidí. Na hotelovém pokoji, z něhož střílel, měl celkem 23 zbraní. Dnes navíc došlo ke střelbě na škole v Kalifornii, při které zemřeli čtyři lidé a útočník.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek