Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rodiny rozdělené korejskou válkou se možná znovu setkají. Soul chce vyzvat KLDR k obnově schůzek

Rodiny rozdělené korejskou válkou se možná znovu setkají. Soul chce vyzvat KLDR k obnově schůzek

 Jižní Korea chce při schůzce 8. ledna 2018 vyzvat Pchjongjang k obnově setkávání rodin rozdělených korejskou válkou z let 1950-1953. Informovala o tom agentura AFP.

Jižní a Severní Korea se minulý týden dohodly, že se jejich vysocí představitelé sejdou k jednání o možné účasti KLDR na únorové olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu a dalších tématech. První rozhovory mezi Korejemi od prosince 2015 se mají uskutečnit v Pchanmundžomu na linii rozdělující oba korejské státy.

"Připravujeme se na diskuzi o otázce rozdělených rodin a o způsobech snížení vojenského napětí," řekl dnes podle jihokorejské agentury Jonhap novinářům jihokorejský ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon, který bude stát v čele pětičlenné delegace, již Soul na schůzku vyšle.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Stejně početnou delegaci KLDR povede Ri Son-kwon, šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti, který má na starosti vztahy s Jižní Koreou.

Korejská válka a následný vznik dvou znepřátelených států rozdělily miliony příbuzných, z nichž většina již zemřela. Od ozbrojeného konfliktu zůstávají obě Koreje technicky ve válečném stavu, protože válka byla ukončena pouze dohodou o příměří, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy. Vlády v Soulu a Pchjongjangu tak svým občanům zakazují posílat si dopisy, telefonovat si či psát e-maily, pokud nemají vládní povolení.

Doposud se schůzek rozdělených rodin zúčastnilo takřka 19.000 Korejců, kteří měli možnost sejít se se svými příbuznými přímo, a dalších asi 3750, kteří si s blízkými mohli popovídat prostřednictvím videokonference.

Pravidelná setkání rozdělených rodin začala po historickém mezikorejském summitu v roce 2000 a původně se konala jednou do roka. Vzhledem k obnovovanému napětí na Korejském poloostrově v důsledku jaderných a raketových testů se ale schůzky v poslední době konají méně často. Poslední schůzka rozdělených rodin se uskutečnila koncem roku 2015.

V Jižní Koreji jsou účastníci schůzky vybíráni v loterii. Výherci se pak mohou setkat se svými dětmi, sourozenci, manželi či rodiči, kteří žijí v komunistické KLDR. Šťastlivce zpravidla doprovázejí na schůzku další jejich příbuzní. V případě osob, jimž setkání povoluje Severní Korea, jde zřejmě zřejmě o osoby věrné režimu diktátora Kim Čong-una.

Setkání zpravidla provázejí silné emoce. Ty pramení zčásti ze skutečnosti, že se příbuzní přes 60 let neviděli, zčásti z toho, že již podobnou šanci nedostanou. Žádný účastník setkání zatím nedostal takovou příležitost podruhé.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek