Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rok po teroru. Francie si připomněla nejen oběti z Bataclanu

Rok po teroru. Francie si připomněla nejen oběti z Bataclanu

Od nejhorších teroristických útoků v historii země uplynulo přesně 12 měsíců. Teroristé hlásící se k samozvanému Islámskému státu tehdy povraždili na několika místech Paříže 130 lidí. Mrtvé ode dneška připomínají nové pamětní desky. Výjimečný stav v zemi trvá.

 

Loňskou tragédii v sobě Francouzi stále nesou. Bezprecedentní úder islámských fanatiků zemi změnil a s útoky se dodnes vyrovnávají nejen pozůstalí obětí. Mrtvé připomnělo například shromáždění u sportovního stadionu Stade de France na severu Paříže, kde teror začal. 

Francie rok po útocíchFrancie rok po útocíchautor: Reuters

Pamětní deskaPamětní deskaautor: Reuters

Na pamětní desce je jméno kolemjdoucího, který při jednom z výbuchů u stadionu zemřel. Další lidé tam tehdy byli zraněni.

Na nevinné udeřili na více místech

Teroristé před rokem udeřili prakticky ve stejnou chvíli hned na několika místech metropole. Někde jejich plány selhaly, ve známém klubu Bataclan se ale změnily v krveprolití – zemřela tam většina z celkového počtu obětí. Právě toto místo je navěky zapsané v historii jako symbol útoků. Památku lidí si na místě připomněl i frontman skupiny Eagles of Death Metal, která v osudný večer vystupovala.

Frontman Eagles of Death Metal si připomněl oběti útokůFrontman Eagles of Death Metal si připomněl oběti útokůautor: Reuters

Vzpomínkové akce začaly už v předvečer útoků, kdy v Bataclanu minutou ticha začal koncert britského zpěváka Stinga. Vyzval k uctění obětí i k oslavě života a po roční odmlce zahájil další provoz klubu.

Sting v klubu BataclanSting v klubu Bataclanautor: Reuters

Volby za výjimečného stavu?

Všechny vzpomínkové akce doprovázejí přísná bezpečnostní opatření. V akci jsou zvláštní policejní jednotky. Po loňských útocích vyhlásila vláda ve Francii výjimečný stav, který jí rozvázal ruce při prosazování a spouštění potřebných bezpečnostních opatření. Letos v červenci byl prodloužen o dalších šest měsíců. Premiér Manuel Valls v sobotu řekl, že výjimečný stav bude v lednu nejspíš znovu prodloužen o několik měsíců s ohledem na jarní prezidentské volby. Na úspěch v nich a na porážku neoblíbeného socialistického vedení země stále více pomýšlí pravicová populistka Marine Le Penová – nově posílená úspěchem Donalda Trumpa ve volbách v USA.

Teroristické útoky v listopadu 2015
Útočníci udeřili v noci ze 13. na 14 listopadu na několika místech metropole. Provedli celkem šest útoků střelnými zbraněmi a čtyři sebevražedné bombové útoky. Zemřelo 130 lidí a přes 350 dalších bylo zraněno. Sedm teroristů nepřřežilo. V březnu 2016 se v Belgii podařilo dopadnout jediného přeživšího atentátníka Salaha Abdeslama.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek