Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Roste Le Penové vážná konkurence? Desetitisíce Francouzů chtějí za prezidenta Baracka Obamu

Roste Le Penové vážná konkurence? Desetitisíce Francouzů chtějí za prezidenta Baracka Obamu

Francouzi bojují o tom, aby se příštím francouzským prezidentem stal Barack Obama. Skupina lidí začala v pondělí bláznivou kampaň, ve které na webových stránkách Barack2017 a plakátech nabádá Francouze, aby učinili radikální krok a podepsali neobvyklou petici. Dokument žádá bývalého amerického prezidenta Baracka Obama, aby kandidoval na 25. prezidenta Francie.

Přestože to působí bizarně, petici podepsalo už 30 tisíc pravděpodobně frustrovaných voličů. Fotky plakátů také zaplavily sociální sítě. Čtyři Pařížani, kteří kampaň vytvořili, řekli, že akci započali kvůli nespokojenosti s kandidáty. Dalším účelem je snaha lidi pobavit především proto, že letošní volby provázejí samé skandály.

„Vyvstalo to z rozhovoru s přáteli. Rozhodli jsme se, že nechceme v těchto volbách volit pro žádného z kandidátů a tak tomu bylo už v několika posledních volbách. Už jsme otrávení z toho, že volíme proti někomu místo toho, abychom volili pro někoho, koho opravdu podporujeme,“ řekl jeden z iniciátorů kampaně pro britský Independent.

Novináře zajímalo, zda svou iniciativu myslejí vážně. „V konečném důsledku je to vtip. Chceme, aby se lidé ráno probudili a mohli se těšit z toho, že namísto obvyklých kandidátů vidí na 500 plakátech v ulicích Paříže obličej Baracka Obamy a oprostili se od skandálů, o terých každý den slýcháme,“ dopověděl.

„Reakce lidí je úžasná. Je to přesně to,co chtějí. Nejvtipnější je, že si lidé nejdříve myslí, že je to šílené, ale pak si řeknou: Vlastně proč ne?“ dodal a zdůraznil, že členové skupiny Barack2017 nevyjadřují politické názory, ale je jisté, že nebudou volit Marine Le Penovou.

První kolo francouzských voleb, které se bude konat v dubnu, vzbuzuje mezi Francouzi obavy kvůli skandálům prezidentských kandidátů a krajně pravicové Marine Le Penové, jež si drží solidní pozici v předvolebních průzkumech. Obama2017 předpovídá nevyhnutelné selhání příštích prezidentských voleb a vyzývá voliče, aby Francii vytáhli z letargie.

„Francie je připravená udělat radikální kroky. To je dobře, protože my přicházíme s radikálním nápadem,“ píše se na stránkách. „Myslíme si, že je čas posunout se k „Šesté republice“, aby se Francie dostala z letargie,“ pokračují autoři.

„Pokud chceme dosáhnout šesté republiky, musíme zasadit ránu těmto volbám a zvolit cizince jako hlavu naší nádherné země,“ přesvědčují. „Barack Obama ukončil druhé volební období 21. ledna, tak proč ho nenajmout jako prezidenta Francie,“  vysvětlují.

Stránka udává několik důvodů, proč by měli lidé petici podepsat včetně toho, že má Obama pro tuto práci nejlepší životopis a také, že voliči musí dát světu lekci demokracie v období, kdy se ve Francii schyluje k tomu, že země hodlá hlasovat pro radikální pravici.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek