Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozdělená osmadvacítka? Maďaři chtějí Srbsko a Černou horu v EU co nejdříve. Němci a Francouzi jsou zdrženliví

Rozdělená osmadvacítka? Maďaři chtějí Srbsko a Černou horu v EU co nejdříve. Němci a Francouzi jsou zdrženliví

Maďarsko volá po přijetí Srbska a Černé Hory do EU už v roce 2022, vyplynulo z jednání v Sofii, kde se sešli ministři zahraničí EU a jejich kolegové ze západního Balkánu. Rychlejší integraci podporují i Polsko, Itálie a Rakousko. Zdrženlivé zůstávají Německo a Francie, uvádí agentura Reuters. Termín rozšíření EU o státy západního Balkánu tak rozděluje členské země osmadvacítky. 

Termín rozšíření Evropské unie o státy západního Balkánu rozděluje členské země osmadvacítky. Maďarsko volá po přijetí Srbska a Černé Hory už v roce 2022. Rychlejší integraci podporují i Polsko, Itálie a Rakousko. Německo a Francie jsou ale zdrženlivé. Podle agentury Reuters to vyplývá z dnešního jednání v Sofii, kde se sešli ministři zahraničí EU a jejich kolegové ze západního Balkánu.

Ministři hovořili poprvé o plánu Evropské komise, podle něhož by měly k EU v roce 2025 přistoupit Srbsko a Černá Hora. Šlo by o první vlnu rozšíření bloku na západní Balkán, po níž by později následovalo připojení dalších čtyř zemí tohoto válkou poznamenaného regionu.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó řekl, že jej načasování stanovené unijní exekutivou zklamalo. "Myslím, že 2025 je velmi pozdě. Zaslouží si mnohem rychlejší cestu k integraci," prohlásil na adresu Srbska a Černé Hory. Sám pro obě země navrhl jako termínvstupu rok 2022. Podle Szijjárta pomůže rozšíření EU na Balkán zlepšit sousedské vztahy v regionu.

Uspíšit přijetí nových členů podpořila i šéfka rakouské diplomacie Karin Kneisslová, která tak chce předejít tomu, aby v oblasti převážil vliv neevropských mocností. "Kdo bude první v Bělehradě - Čína, anebo EU? To je to, čemu musíme čelit, protože je to naše bezprostřední okolí," prohlásila.

Zdrženlivé je naopak Německo, které upozorňuje na nedostatky právního státu v nových členských zemích z východu a jihu Evropu, Bulharskem počínaje a Polskem konče.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian naznačil, že státy západního Balkánu nesplnily ještě všechny požadavky pro vstup do EU. "Je jasné, že existují podmínky (pro členství v EU) a že tyto podmínky jsou náročné," poznamenal.

Slovinský šéf diplomacie Karl Erjavec označil za nerealistický dokonce i termín 2025. Státy západního Balkánu budou podle něj potřebovat více času, než urovnají své spory a splní podmínky pro přijetí do EU.

Ze šestice západobalkánských zemí jsou Srbsko a Černá Hora na cestě k unii nejdál. Přístupové rozhovory Černá Hora zahájila v roce 2012, Srbsko v lednu 2014. Evropská komise v případě Albánie a Makedonie, které na cestě do unie "vykazují významný pokrok", je po splnění podmínek připravena doporučit začátek přístupových jednání.

Nejdále od členství v unii je Bosna a Hercegovina a také Kosovo, které jako samostatný stát neuznávají všechny země evropského bloku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek