Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozpad Islámského státu pokračuje. Jeho bojovníci se rozprchli z provincie Aleppo

Rozpad Islámského státu pokračuje. Jeho bojovníci se rozprchli z provincie Aleppo

Bojovníci samozvaného Islámského státu zcela přišli o své pozice v syrské provincii Aleppo. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na pozorovatele. Fanatici z IS přišli o několik posledních měst a vesnic, kde nedokázali vzdorovat armádní ofenzivě. Pokračuje tak série ztrát, které podle expertů předznamenávají porážku teroristické organizace v podobě, ve které ji dnes známe.

Zpráva pozorovatelů přichází krátce po tom, co Islámský stát utrpěl porážku v iráckém Mosulu. V tamní mešitě byl před třemi roky vyhlášen a teď ji sám vyhodil do vzduchu. Vojáci ji následně dobyli a irácký premiér na to konto ohlásil konec radikálního hnutí.

Obdobnému tlaku čelí islamisté v sousední Sýrii, kde se bojuje o jejich baštu, město Rakka. V něm podle svědectví zůstali řadoví bojovníci, kteří mají bojovat do padnutí, velitelé uprchli. Rusové navíc nedávno oznámili, že jsou si prakticky na 100 % jistí, že při jejich náletu spolu s dalšími pohlaváry padl i vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí, ačkoli to není možné nezávisle ověřit a potvrdit.

Ústup islamistů z Aleppa, jehož stejnojmenné hlavní město bylo kdysi dějištěm rozhodující bitvy syrské války, do tohoto scénáře přesně zapadá. „Islámský stát se stáhnul ze 17 měst a vesnic a zůstal za hranicemi provincie, ve které působil čtyři roky,“ řekl šéf skupiny pozorovatelů Ramí Abdar Rahmán. Koncem roku 2014 měla skupina ve svých rukou polovinu rozlehlé provincie.

Neznamená to ale, že se islamisté vypařili, stejně jako tomu je v případě Mosulu. Mnoho z nich prchá a hledá uplatnění v řadách dalších propojených skupin. Kam zamířili bojovníci z Aleppa, není zřejmé.

720p 480p 360p 240p
Obnova zdevastovaného Aleppa