Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Roztržka kvůli záhadným útokům na Američany na Kubě eskaluje. USA vykázaly kubánské diplomaty

Roztržka kvůli záhadným útokům na Američany na Kubě eskaluje. USA vykázaly kubánské diplomaty

Američané vykázali z ambasády ve Washingtonu 15 kubánských diplomatů. Jedná se o reakci na dosud nevysvětlené útoku, které před časem poškodily zdraví dvou desítek diplomatických pracovníků USA. Informovala o tom agentura Reuters. Diplomaté podle ní mají sedm dní na odlet.

Kubánští diplomaté byli sice z USA vyhoštěni, nebyli ale označeni za nežádoucí osoby. Znamená to, že jejich případný návrat není vyloučen, uvedla agentura AP. Šéf americké diplomacie Rex Tillerson navzdory evidentním odvetným opatřením ujišťuje, že vztahy s komunistickou vládou zůstanou zachovány.

Tillerson jednal o chystaném kroku s prezidentem Donaldem Trumpem už v pondělí. Rozhodnutí o vyhoštění zhruba 60 procent kubánského diplomatického personálu bude podle ministra platit do doby, než bude bezpečí Američanů na Kubě zajištěno.

Američtí vyšetřovatelé již řadu měsíců řeší záhadné útoky, při nichž utrpělo újmu přes 20 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu po poškození mozku nebo nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru ohlásilo i několik kanadských diplomatů.

Kuba jakoukoli spojitost s incidenty odmítá a předchozí americké rozhodnutí o stažení diplomatického personálu USA z ostrovní země označila za ukvapené.

Washington a Havana mají komplikované diplomatické vztahy, které v roce 2015 z iniciativy tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy byly po víc než půlstoletí obnoveny. Jeho nástupce Trump má však ke kubánskému režimu výrazně rezervovanější postoj a částečně revokoval některé vstřícné kroky Obamovy vlády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek