Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruku si přes výzvu novinářů při focení nepodali. Trump se s Merkelovou poprvé setkal tváří v tvář

Ruku si přes výzvu novinářů při focení nepodali. Trump se s Merkelovou poprvé setkal tváří v tvář

Americký prezident Donald Trump se poprvé od nástupu do funkce setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Pochválil ji za silnou roli Německa v NATO a za snahu zvýšit příspěvek Berlína na společnou obranu. Ocenil také její snahu o uklidnění situace na Ukrajině. Tématu přistěhovalectví, kvůli kterému se oba státníci v minulosti kritizovali, se na tiskové konferenci spíše vyhnuli. 

Klíčové jednání to bylo hned z několika důvodů. Pro svět je to v podstatě první ukázka toho, jak bude Donald Trump jednat s Evropskou unií. Kromě Theresy Mayové, která každou chvílí spustí brexit, totiž s nikým jiným z osmadvacítky ještě nejednal. A kritický byl k Bruselu mnohokrát.

Mnozí komentátoři poukazovali na to, že vztah obou politiků bude výrazně jiný, než jaký měla kancléřka s Barackem Obamou. Soudili tak například z toho, že při fotografování si Merkelová s Trumpem navzdory výzvám novinářů nepodali ruce, přestože to podle záběrů kameramanů později navrhovala i německá kancléřka. Podali si je ale při příjezdu a po tiskové konferenci.

 

Na sociálních sítích se také množí fotografie, které přímo srovnávají atmosféru s Trumpovým předchůdcem. 

 

Férový a volný obchod

Za jeden z nejdůležitějších bodů Trump vyzdvihl spoupráci v ekonomice. Prohlásil, že se řada zemí k Washingtonu v minulosti nechovala férově. Už v minulosti proto pohrozil vyššími cly, kterými by narovnal výrazně zápornou obchodní bilanci. Mluvil tím i k Německu. Dnes ale dodal, že je pro volný obchod, pokud by byl spravedlivý.  

Merkelová ale zdůraznila, že do jakýchkoli dohod o volném obchodě by musela být zapojená Evropská unie. Bilaterální dohodu, které by americký prezident dával přednost, nadále odmítá. 

Obrana a bezpečnost na prvním místě

Pro Merkelovou bylo důležité ujištění, že Spojené státy dodrží své závazky k NATO. Americký prezident ale podle očekávání připomněl, že ostatní státy aliance včetně Německa musí na společnou obranu spravedlivě přispívat.

Lídři také mluvili o potřebě lepších vztahů s Ruskem. To ale podle Merkelové nebude možné bez řešení situace na Ukrajině. „Jde o bezpečnější a suverénní Ukrajinu na jedné straně, ale také o možnost opět zlepšit vztahy s Ruskem, pokud se tamní problémy vyřeší," řekla Merkelová. Dodala, že takzvaný minský mírový proces je pro to dobrým základem, ačkoli dosud nebylo dosaženo významného pokroku.

Shodneme se, že se neshodneme

Nejcitlivějšímu tématu, tedy otázce přijímání uprchlíků, se ve svých projevech po jednání Trump ani Merkelová příliš nevyjádřili. Právě kvůli postoji k přistěhovalcům, se v minulosti několikrát verbálně napadli. Trump označil otevřenou politiku Merkelové za „šílenou," Německu předpovídal masivní demonstrace a nepokoje. Merkelová zase kritizovala jeho protiimigrační výnos, kterým zakázal vstup obyvatelům některých muslimských zemí na americkou půdu.

Trump pouze zopakoval, že možnost přistěhovat se do země je podle něj výsadou, a zdůraznil, že na prvním místě je bezpečnost Spojených států.

„Přistěhovalectví je výsada, nikoli právo. A bezpečnost našich obyvatel musí mít vždycky přednost, o tom se nediskutuje," řekl Trump na společné tiskové konferenci. Merkelová uvedla, že v některých tématech jejich rozdílné názory trvají.