Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská kauza otřásá Bílým domem. Trumpa aféra jeho syna rozzuřila, mezi poradci zavládl chaos

Ruská kauza otřásá Bílým domem. Trumpa aféra jeho syna rozzuřila, mezi poradci zavládl chaos

Aféra Donalda Trumpa mladšího rozlítila šéfa Bílého domu a poznamenala obvyklý chod jeho úřadu, shodují se dnes americká média. Nejstarší syn Donalda Trumpa čelí vážným obviněním, že se pokoušel získat z ruských zdrojů kompromitující informace na Hillary Clintonovou, soupeřku jeho otce v loňských prezidentských volbách. Prezidentův hněv ovšem nemíří na Donalda juniora, ale spíše na americká média, napsala agentura AP.

Podle listu The Washington Post skandál uvedl do chaosu západní křídlo Bílého domu, kde úřaduje hlavní sbor prezidentových poradců. Sám Trump se od svého návratu z Evropy na veřejnosti neobjevil, dnes nemá žádný oficiální program a večer místního času má odcestovat na státní návštěvu Francie. „Personál Bílého domu si už zvykl na to, že jeho aktivity zastiňuje aféra kolem ruského vlivu na prezidentské volby. Trumpovi poradci ale v soukromí připouštějí, že tentokrát je situace vážnější,“ uvedla AP.

Trump prý zpochybňuje kvalitu práce svých poradců včetně personálního šéfa Reinceho Priebuse. V kuloárech Bílého domu není jednotný názor na to, jak nynější skandál řešit. Shodné názory nejsou na míru transparentnosti, stížnosti se hromadí na tým právních poradců, který vede newyorský advokát Marc Kasowitz, uvádí americká agentura.

Prezident dnes na twitteru fungování Bílého domu hájil s tím, že jeho štáb „pracuje perfektně“. Napsal, že na sledování zpravodajských televizí má velmi málo času. Nejméně deset jeho tweetů odeslaných od pondělí ale obsahuje odkazy na vysílání televize Fox News.

Nervozitu zvyšuje i fakt, že od jednání Donalda Trumpa mladšího se distancoval viceprezident Mike Pence, upozornil server Politico. Podle Penceova mluvčího viceprezident nic nevěděl o Donaldově setkání s ruskou právničkou, která měla kompromitující informace na Clintonovou dodat. Loni v červnu, kdy se setkání uskutečnilo, Pence ještě v prezidentově volebním týmu nebyl, uvedl mluvčí Marc Lotter.

Donald junior svým přátelům podle newyorských médií řekl, že jeho schůzka s ruskou advokátkou Nataljou Veselnickou možná nevypadá jako ideální. Média ale prý záležitost zveličují a nejstarší prezidentův syn se bude dále bránit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek