Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská mračna nad Trumpem. Senátoři chtějí vyslechnout agenta, který na něj sbíral informace

Ruská mračna nad Trumpem. Senátoři chtějí vyslechnout agenta, který na něj sbíral informace

Američtí senátoři by rádi vyslechli bývalého britského agenta Christophera Steela. Ten stojí za zprávou, podle níž ruské tajné služby disponují citlivými informacemi o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Steelovi přátelé však považují za nepravděpodobné, že by na slyšení do USA přijel.

Bývalý agent MI6 přišel loni se zprávou, která tvrdí, že Rusové shromáždili kompromitující materiály na amerického prezidenta. Donald Trump si podle nich měl užívat sexuálních hrátek v moskevském hotelu a jeho spolupracovníci se tajně scházet s ruskými činiteli. Trump to popírá a tvrdí, že jde o vymyšlené informace neúspěšného agenta.

Právě v rámci vyšetřování styků prezidentova týmu s Rusy by teď rád agenta vyslechl americký Senát. Steele, jenž se z obavy o svou bezpečnost skrývá v Evropě, na žádost zatím neodpověděl, podle jeho okolí je ale nepravděpodobné, že by do USA přijel.

To však ještě neznamená, že nechce vypovídat. Steelovi přátelé tvrdí, že schůzka je možná za podmínek, které mu zaručí bezpečí. Demokraté a někteří republikáni jsou podle listu The Independent ochotní sejít se v soukromí ve Velké Británii nebo na jiném neutrálním místě.

Steela si na sběr informací o Trumpovi v září 2015 najala firma Fusion GPS na žádost republikánských oponentů budoucího prezidenta. V následujícím roce ho kontaktovala také FBI. S ní však zhruba měsíc před volbami spolupráci ukončil.

Kontakty Trumpových mužů s Rusy momentálně hýbou americkou politikou. Kvůli nim odstoupil bezpečnostní poradce prezidenta Michael Flynn a do potíží se dostal i ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Ten včera prohlásil, že se nebude účastnit žádného vyšetřování případných vztahů Trumpova týmu s Ruskem.

Oba se měli sejít s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Toho americké zpravodajské služby považují za vrchního náboráře špiónů ve Washingtonu, jiní o něm mluví jako o špiónovi číslo jedna.

Podle listu USA Today se kromě Sessionse a Flynna se s Kislajkem sešel i Trumpův zeť Jared Kushner, který je zároveň členem poradního týmu prezidenta. Televize NBC News zase přišla s informací, že s velvyslancem mluvil také Carter Page, jenž během kampaně plnil v týmu republikánského kandidáta roli zahraničněpolitického poradce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek