Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruské dusno v Bílém domě. „Žádný politik v dějinách nečelil horšímu přístupu," zuří Trump

Ruské dusno v Bílém domě. „Žádný politik v dějinách nečelil horšímu přístupu," zuří Trump

Výbor pro zpravodajské služby amerického Senátu dnes předvolal sesazeného šéfa FBI Jamese Comeyho, aby veřejně vypovídal. Termín jednání zatím nestanovil. Senátoři chtějí mimo jiné zjistit, zda se prezident Donald Trump snažil zastavit vyšetřování ruských vazeb svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Demokraté a část republikánů ve Sněmovně reprezentantů požadují vytvoření nezávislé komise k vyšetření údajné spolupráce Trumpova volebního týmu s Rusy.

Senátní výbor chce kromě Comeyho, kterého Trump odvolal minulý týden údajně kvůli nespokojenosti s jeho prací, hovořit i s prozatímní ředitelem FBI Andrewem McCabem, od něhož chce Comeyho zápis o jednáních s Trumpem. Někdejší šéf federální policie si podle amerických médií zaznamenal únorový rozhovor s prezidentem, kde jej Trump údajně vyzval, aby nevyšetřoval Flynna podezřelého z úzkých kontaktů s Moskvou. Bílý dům toto tvrzení popřel. Flynn byl po necelém měsíci ve funkci odvolán s odůvodněním, že lhal viceprezidentovi o svých schůzkách s ruským velvyslancem.

Trump dnes během projevu ke kadetům americké pobřežní stráže v narážce na velký mediální zájem o své kontroverzních kroky označil přístup médií za nepřátelský a řekl, že je třeba "sehnout hlavu a bojovat, bojovat, bojovat". „Podívejte se na způsob, kterým se mnou v poslední době zacházejí, zvláště média. Žádný politik v dějinách, a to říkám s velkou jistotou, nečelil horšímu či neférovějšímu přístupu," prohlásil Trump.

Zatímco demokraté dnes navrhli vytvořit nezávislou komisi k vyšetření ruské kauzy a někteří dokonce mluví o zahájení procesu odvolání prezidenta, většina republikánů požaduje konkrétní důkazy o Trumpových pochybeních. Šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan před novináři prohlásil, že prezident má stále jeho důvěru a že k případné změně názorů jej může přesvědčit jen jednoznačný závěr vyšetřování.

Aby demokratičtí zákonodárci mohli podniknout proti Trumpovi zásadnější kroky, musí k nim přesvědčit i republikány ovládající obě komory Kongresu. Těch se zatím na stranu opozice přidalo jen několik.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek