Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruské rakety jen stovky kilometrů od Česka. Moskva chřestí zbraněmi v Pobaltí

Ruské rakety jen stovky kilometrů od Česka. Moskva chřestí zbraněmi v Pobaltí

Rusko je připravené rozmístit v oblasti Kaliningradu protiraketový systém S-400 a balistické rakety Iskander. Jedná se o odpověď na raketový deštník Spojených států. Agentuře RIA Novosti to řekl šéf branného výboru horní komory parlamentu Viktor Ozerov.

O rozmístění mobilních raket krátkého doletu Iskander informovalo ruské ministerstvo obrany už v říjnu. Podle tehdejšího prohlášení ale šlo o dočasné opatření během probíhajícího vojenského cvičení. K podobnému kroku se Rusko „v rámci bojové přípravy“ uchýlilo už loni i předloni. Znepokojení nad vojenskými aktivitami Moskvy tehdy vyjádřily sousední státy NATO, zejména Polsko a Litva.

Poslanec Viktor Ozerov ruské agentuře řekl, že odpovědí na americký protiraketový systém může být i rozmisťování ruských zbraní schopných zasáhnout území třetích států, kde se americké vojenské objekty nacházejí. „Rusko tuto situaci sleduje a je připraveno reagovat,“ uvedl poslanec.

K vojenským aktivitám NATO v Evropě se vyslovil i ruský prezident Vladimir Putin. Západ podle něj záměrně hledá vnějšího nepřítele, aby „udržel kázeň“ v atlantickém společenství.

Jiří Šedivý, bývalý generální náčelník Generálního štábu AČR:
Kaliningradská oblast je pro Rusko velmi významná. Je tam například přístav, který jako jediný v oblasti v zimě nezamrzá. Pokud by tam Rusové rozmístili rakety Iskander, tak s nimi ohrožují téměř celé Polsko a republiky v Pobaltí. Je to posun dál v tom, že samozřejmě tam mají protiraketové systémy, ale S-400 je mnohem výkonnější, má dosah až 450 km. (Zdroj: ČT24)

„Když se stát stane členem NATO, je pro něj těžké protivit se tlaku tak velké země, jakou jsou Spojené státy,“ řekl Putin v rozhovoru, který vysílala ruská televize REN TV.

„Musíme v této souvislosti podniknout protiopatření a vystavit možnosti našeho raketového útoku objekty, které nás ohrožují,“ řekl prezident. 

O vybudování radaru nebo protiraketového štítu ve střední Evropě – konkrétně v Česku a Polsku – mluvili v kampani před volbami někteří blízcí spolupracovníci Donalda Trumpa. On sám se opakovaně nechal slyšet, že chce vyhrocené vztahy s Ruskem zklidnit. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek