Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko a Čína se snažily zmanipulovat referendum o setrvání Británie v EU

Rusko a Čína se snažily zmanipulovat referendum o setrvání Británie v EU

Zbývalo 100 minut do ukončení registrace britských voličů, kteří se rozhodli v červnovém referendu vyjádřit k vystoupení země z Evropské unie, když webové stránky spadly. Desítky tisíc lidí tak mohly přijít o možnost o osudu své země v rámci EU rozhodnout. Situaci ale zachránili britští poslanci, kteří lhůtu k registraci prodloužili. Za kolapsem webových stránek určených k registraci voličů mohly státy vlády cizích států, jako je Rusko a Čína. Tvrdí to včerejší zpráva výboru dolního parlamentu britského parlamentu, o které informoval server The Guardian. 

Zpráva sněmovního Výboru veřejné správy a ústavních záležitostí (PACAC) uvádí, že jsou poslanci hluboce znepokojeni tvrzením, že se vlády cizích států možná snažily ovlivnit hlasování o brexitu. Britští poslanci sice Rusko a Čínu jako viníky doslovně neoznačili, zpráva ale uvádí, že přístup obou zemí ke kybernetickým útokům je založen „na chápání masové psychologie a na tom, jak využít jednotlivce“.

Rusko se s obviněním, že se vměšuje do hlasování voličů v jiných zemích, nesetkává poprvé. Z ovlivňování amerických prezidentských voleb Moskvu na podzim obvinil tábor demokratické kandidátky Hillary Clintonové a v polovině února přišel se stejným tvrzením také favorit francouzského prezidentského klání Emmanuel Macron.

„Existují stovky ne-li tisíce útoků na naše počítačové systémy, databáze a naše webové stránky, a náhodou to přichází od ruských hranic,“ řekl tehdy pro televizi France 2 poradce a manažer Macronovy politické kampaně Richard Ferrand. „Chceme silnou Evropu. To je důvod, proč trpíme útoky ze strany několika informačních webů, které patří Rusku,“ dodal.

Zpráva výboru PACAC uvádí, že přestože kolaps webových stránek výsledek referenda neovlivnil, je potřeba se podobným problémům v budoucnosti vyhnout. „Pro další volby a referenda doporučujeme zřídit stálý aparát pro sledování kybernetických aktivit, aby byla zajištěna kybernetická bezpečnost a odolnost vůči potenciálním útokům, a vytvořit plány a mechanismus, který bude schopný na takové útoky reagovat,“ píše se ve zprávě.

Podle bezpečnostního šéfa Vládního komunikačního ústředí (GCHQ) Ciarana Martina se Británie stává terčem desítek kybernetických útoků za měsíc, včetně pokusů ruských státem sponzorovaným hackerů ukrást utajované informace týkající se obrany státu a zahraniční politiky. Od září do února odrazilo britské Národní centrum kybernetické bezpečnosti celkem 34 550 potenciálních útoků. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek