Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko dělá lidem kolem Trumpa znovu vrásky na čele, šéf spravedlnosti tajil schůzky s velvyslancem

Rusko dělá lidem kolem Trumpa znovu vrásky na čele,  šéf spravedlnosti tajil schůzky s velvyslancem

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions si zadělal na potíže na domácí politické scéně. V rámci předvolební kampaně se podporovatel Donalda Trumpa dvakrát sešel s ruským velvyslancem. V Senátu ale tuto skutečnost zamlčel, ačkoli byl na kontakty s Moskvou přímo tázán. Sessions, jehož úřad setkání posléze potvrdil, se brání, že s ambasadorem neřešil kampaň.

O dalších kontaktech některého z členů Trumpova kabinetu s Ruskem informoval nejprve deník The Washington Post, následně skutečnost potvrdilo samo ministerstvo spravedlnosti. Jeff Sessions se v průběhu loňské kampaně před prezidentskými volbami dvakrát sešel s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

V prvním případě se současný ministr s ruským diplomatem sešel jako tehdejší člen senátního výboru pro ozbrojené složky, podruhé to bylo v rámci setkání amerických politiků se skupinou velvyslanců. Na první pohled se tak může zdát, že nejde o nic výjimečného, není to ovšem tak jednoduché.

Háček je v tom, že Sessions svá setkání zamlčel Senátu, když byl v rámci slyšení před svým potvrzením do funkce na své styky s Ruskem přímo tázán. Pod ministerstvo spravedlnosti v současnosti rovněž spadá vyšetřování snah Moskvy ovlivnit volby, které má na starosti FBI. Konečně je zde fakt, že Kisljaka považují tajné služby dlouhodobě za jednoho z vrcholných představitelů ruské špionáže, jak informuje CNN.

Sám Sessions tvrdí, že nechápe, proč se kolem jeho setkání s ruským diplomatem odehrává takový humbuk. „Nikdy jsem se nesešel s žádným ruským představitelem, abych s ním diskutoval o tématech kampaně. Nemám ponětí, co tahle obvinění znamenají. Jsou falešná,“ řekl CNN ministr spravedlnosti.

Jiní američtí politici si už ale zdaleka nejsou tak jisti, že je vše v pořádku. Šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová spolu s dalšími spolustraníky volá po ministrově rezignaci. „Sessions není způsobilý vykonávat vrcholnou funkci a musí odstoupit,“ uvedla v prohlášení. Utajované kontakty s ruskou ambasádou z doby před Trumpovou inaugurací už stály v lednu místo Trumpova bezpečnostního poradce Michaela Flynna.

Nespokojenost se současnou situací nevyjadřují ovšem pouze opoziční demokraté, ohradil se proti ní rovněž vlivný republikánský senátor John McCain, který v roce 2008 kandidoval v prezidentských volbách proti Baracku Obamovi.

„Nemám nejmenší pochybnosti o tom, že to, co se pokoušeli Rusové udělat v souvislosti s našimi volbami, by mohlo vést k zániku demokracie. A to je důvod, proč bychom měli přikládat zatraceně víc pozornosti Rusům a tomu, co provádějí v Evropě. A právě teď se snaží určit výsledek prezidentské volby ve Francii a používají k tomu informační technologie,“ prohlásil republikán a válečný veterán McCain.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek