Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko hrozí Západu svou superzbraní. Ničivý Satan 2 má zpoždění, Kreml ho ale prý brzy nasadí

Rusko hrozí Západu svou superzbraní. Ničivý Satan 2 má zpoždění, Kreml ho ale prý brzy nasadí

Rusové opět pohrozili Západu svou superzbraní, která je ovšem stále ve vývoji. Jedná se o mezikontinentální raketu RS-28 Sarmat, která je známá spíše jako Satan 2. Ta může nést až 10 jaderných hlavic, jež mohou údajně vymazat z mapy stát o velikosti Francie.

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin minulý týden v ruském deníku Pravda uvedl, že ministerstvo obrany je okamžitě připraveno zrychlit práce na zpožděném projektu Satan 2 a zejména na „atomovém“ vlaku Barguzin, který je schopen raketu prakticky nepozorovaně přepravit tisíce mil daleko. Rogozinovu zmínku lze podle týdeníku Newsweek vnímat jako hrozbu Washingtonu, s nímž má neshody ohledně možného odzbrojení.

„RS-28 Sarmat a Barguzin jsou na úrovni absolutní připravenosti k zahájení produkce. Měli bychom přijmout rozhodnutí a zahrnout tyto projekty do státního vyzbrojovacího programu,“ uvedl Rogozin v rozhovoru, který nyní mohutně šíří ruské propagandistické weby. Ve skutečnosti byl ovšem program vývoje rakety Satan 2 od roku 2014 neustále odkládán. Ruské ministerstvo obrany navíc minulý týden uvedlo, že testy rakety posunulo až na konec letošního roku.

RS-28 Sarmat by měla nahradit raketu R-36 Vojevoda, kterou NATO překřtilo v 70. letech minulého století na „Satana“. „Atomový“ vlak Barguzin je zase vylepšením projektu, který NATO označuje jako „Skalpel“. Ten byl vyvinut v 80. letech minulého století, ale po rozpadu Sovětského svazu byl prakticky zapomenut. Rusové si ovšem uvědomují, že vlak, který se tváří jako civilní, může přesouvat jaderné rakety po celé zemi, aniž by byl detekován. Barguzin může takto přepravovat šest termonukleárních mezikontinentálních raket RS-24 Jars, přičemž původní vlak „Skalpel“ mohl přepravovat jen tři. Rusko tento zbraňový systém údajně testuje od loňského listopadu a v roce 2019 by mohl být nasazen do služby.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek