Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko je největší hrozbou pro celý svět, varuje šéf FBI. Moskva se prý vměšuje do americké politiky

Rusko je největší hrozbou pro celý svět, varuje šéf FBI. Moskva se prý vměšuje do americké politiky

Ruská vláda se nepřestává vměšovat do americké politiky, vzhledem ke svým záměrům a schopnostem je Rusko největší hrozbou pro všechny národy světa. Při slyšení v právním výboru amerického Senátu to prohlásil šéf FBI James Comey. Výbor si ho předvolal, aby zjistil stav vyšetřování údajných zásahů Moskvy do loňských prezidentských voleb v USA.

Comey v Kongresu odpovídal na otázky republikánského senátora Lindsayho Grahama ohledně protiamerických aktivit Moskvy a jejího vlivu ve světě. Graham se ptal, zda ruské úřady poskytují aktivní ochranu hackerům a zda se nepřestávají vměšovat do americké politiky. Chtěl slyšet, zda by měly Spojené státy ruským akcím zamezit a zda se Moskva zastaví jen v případě, že pocítí vlastní ohrožení. Na všechny dotazy Comey odpověděl kladně.

Šéf FBI potvrdil dřívější zjištění svého úřadu, že Rusko je zodpovědné za hackerské útoky na servery Demokratické strany během loňské předvolební kampaně, v níž Hillary Clintonová sváděla souboj s Donaldem Trumpem. Moskva jakákoli podobná obvinění odmítá, skepticky se k nim vyjádřil i Trump.

Otázky senátorů směřovaly rovněž k rozhodnutí Comeyho informovat těsně před loňskými volbami Kongres o obnově vyšetřování Clintonové v souvislosti s jejím e-mailovým skandálem. Tento krok podle přesvědčení demokratů byl jednou z příčin její překvapivé prohry.

Comey vyloučil, že by politika mohla činnost FBI ovlivnit. Při představě, že by svým jednáním ohrozil volební šance Demokratické strany, se mu prý dělá „lehce nevolno“.