Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko má zaplatit desítky milionů obětem masakru. Úřady o útoky věděly, uvedl soud

Rusko má zaplatit desítky milionů obětem masakru. Úřady o útoky věděly, uvedl soud

Evropský soud pro lidská práva Rusku vyplatit zhruba tři miliony eur (80 milionů korun) pozůstalým po obětech krvavého incidentu ve městě Beslan v ruské Severní Osetii na severu Kavkazu. V září roku 2004 tam skupina teroristů zadržovala kolem 1200 lidí a při zásahu ruských bezpečnostních sil bylo zabito 334 lidí včetně víc než 180 dětí. Podle některých pozůstalých byl policejní zásah proveden neprofesionálně.

Žalobci obvinili ruský stát, že nedostatečně chránil bezpečnost příbuzných obětí a že vyšetřování beslanské tragédie nebylo dostatečné. Mají za to, že operace ruských bezpečnostních složek nebyla dostatečně připravená a že smrt některých lidí způsobilo neoprávněné použití síly.

Štrasburský soud souhlasil s tvrzením, že byla vážně porušena evropská konvence o ochraně lidských práv a základních svobod. Výhrady měl podle verdiktu jak k plánování a provedení policejní operace, tak i k vyšetřování incidentu ruskými orgány. Ruský stát podle soudu chyboval i tím, že teroristickému útoku nezabránil.

„Úřady měly dostatek přesných informací o plánování teroristického útoku, ale nepodnikly dostatečná opatření, aby mu zabránily. Personál školy ani veřejnost nebyly o hrozbě informovány,“ uvádí se ve výroku soudu.

Během policejního zásahu byly použity zbraně včetně útočných pušek, granátometů a plamenometů, které způsobily další oběti, konstatoval tribunál.

Kompenzace bude rozdělena mezi zhruba 400 lidí, kteří žalobu podali. Rusko je povinno peníze vyplatit do tří měsíců po nabytí právní moci rozsudku.

Kreml dal najevo, že s verdiktem nesouhlasí, zejména pokud jde o obvinění, že incidentu Moskva nedokázala zabránit. Takové tvrzení je podle mluvčího Dmitrije Peskova nepřijatelné stejně jako výrok soudu, že následky útoku mohly bezpečnostní složky minimalizovat. Na dotaz, zda bude Rusko rozsudek respektovat, odpověděl vyhýbavě. „Veškerá potřebná rozhodnutí se budou plnit,“ uvedl.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek