Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko nezvládá expanzi HIV. Putinovy vtipy o nejlepších prostitutkách jsou terčem kritiky

Rusko nezvládá expanzi HIV. Putinovy vtipy o nejlepších prostitutkách jsou terčem kritiky

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno pobavil novináře, když v žertu prohlásil, že ruské prostitutky jsou nejlepší na světě. Vtipy ale prý nejsou v případě Rusů na místě, upozorňují lidskoprávní organizace. Rusko je zemí s nejrychleji rostoucí epidemií nemoci AIDS na světě a tamní represivní politika vůči lidem nejvíce ohroženým nákazou virem HIV, tedy právě prostitutkám, drogově závislým nebo LGBT komunitě, jde vyloženě proti prevenci nemoci.

„Je to dospělý člověk. A je to člověk, který roky organizoval soutěže krásy a mluvil s nejnádhernějšími ženami světa. Sotva můžu uvěřit, že si odskočil strávit nějaký čas s našimi dívkami nízkých mravů. Ačkoli jsou pochopitelně nejlepší na světě,“ dodal v úterý ruský prezident na tiskové konferenci. Komentoval tak údajné zjištění amerických tajných služeb, že si Kreml dříve objednal na tehdejšího podnikatele a miliardáře Donalda Trumpa kompromitující materiály. V moskevském hotelu Ritz měl v prezidentském apartmánu, kde předtím spali manželé Obamovi, pořádat orgie s prostitutkami, které údajně močily do postele po prezidentském páru.

„Putinova zlehčující poznámka, kterou všichni citují, je jeho vlastní variací na falešné zprávy, ale především rozptýlení toho, o co ve skutečnosti jde: otázky života a smrti,“ komentuje jeho slova na serveru The Daily Beast Melissa Ditmorová, autorka řady publikací zabývající se právě problematikou prostituce a koordinátorka projektů v oblasti lidských práv. „Ruský zhoubný vliv daleko přesáhl hranice svých hranic,“ dodává analytička, která mapuje problematiku sexuální práce.

Prevence zakázána

Ditmorová naráží na fakt, že v Rusku je navzdory prudkému nárůstu nakažených lidí prevence potlačována. Ohrožená cílová skupina je podle ní navíc diskriminována ze strany státu. Lidé s odlišnou sexuální orientací nestojí sice od roku 1993 již mimo zákon, nemají ale žádnou právní ochranu před diskriminací. Prevence před AIDS je nezákonná i u lidí závislých na drogách. Prostituce je činnost nelegální, ačkoli inzeráty na sexuální služby jsou v ruských městech snad všudypřítomné a Rusko je na špici žebříčku cílů sexuálních turistů v Evropě. Ve školách pak chybí sexuální výchova.

Závěry loňského jednání zemí OSN na vysoké úrovni k ukončení AIDS přitom právě pod ruskou taktovkou značně změnilo svoji finální podobu. Vadily jim v souvislosti s postihem pandemie HIV například termíny jako „klíčové skupiny obyvatelstva“, vadil jim i termín „komplexní sexuální výchova“, který Rusko nechalo přepsat na „všeobecná výchova“. Podle Melissy Ditmorové tak úspěšně zakryli celé téma diskuze.

Vychvalované investice

Spojené státy naproti tomu vytvořily pod Obamovým vedením fond, který 100 milionů dolarů vyčlenil na prevenci před šířením smrtelného viru, a to zejména u homosexuálů, prostitutek a drogově závislých. Analytička tak ve svém komentáři ukazuje na americké snahy o prevenci. Nadace je součástí fondu založeného ještě Georgem W. Bushem, který posílá léky do nejvíce postižených zemí světa. Minulá vláda ale fond transformovala a investovala do osvědčených strategií boje proti HIV, léčby a prevence onemocnění. Zdravotnické studie přitom tato vládní opatření hodnotí jako zatím nejúčinnější kroky v boji s nemocí.

„Bude Trump následovat odvážné kroky a pokračovat v zásadních opatřeních v oblasti veřejného zdraví, nebo bude napodobovat Rusko v méně účinných opatřeních formou trestních postihů a opatřeních založených na nevědomosti? Doufejme, že naváže na model svých předchůdců a ne člověka, kterého, zdá se, v Rusku tolik obdivuje,“ nechala se slyšet Ditmorová.