Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko ovlivnilo i volby v Británii, tvrdí někdejší člen tamní vlády

Rusko ovlivnilo i volby v Británii, tvrdí někdejší člen tamní vlády

Rusko ovlivnilo předloňské volby ve Velké Británii. Tvrdí to někdejší státní tajemník pro Evropu Chris Bryant. S výrokem přišel poté, co si britské politické strany v návaznosti na kybernetické útoky během voleb v roce 2015 najaly bezpečnostní agentury. Informoval o tom britský deník The Independent.

„Nyní je tu jasný důkaz ruského zásahu do voleb ve Francii, Německu a Spojených státech. Hádal bych, že tomu tak bylo i v této zemi,“ komentoval minulost s odkazem na další podezřelé případy z poslední doby Bryant, který působil jako státní tajemník pro Evropu v labouristické vládě Gordona Browna.

„Mnoho lidí se domnívá, že vysoce důležitá rozhodnutí ovlivňující britskou, německou, francouzskou nebo americkou bezpečnost ohrozily ruské zásahy,“ dodal.

Šéf Národního centra pro kybernetickou bezpečnost Ciaran Martin řekl, že mluvil s představiteli stran a brzy spustí program, který by měl jejich citlivá data ochránit. Zdroje z bezpečnostních složek navíc přiznávají, že v době voleb narostla tajná ruská aktivita na síti napříč Británií.

Rusko podle amerických tajných služeb a Obamovy administrativy zasahovalo i do prezidentských voleb ve Spojených státech v loňském roce. Podle informací agentů stálo za skupinami, které hacknuly e-maily Demokratické strany s cílem poškodit její kandidátku Hillary Clintonovou.

Evropa se nyní obává, že Rusové budou chtít ovlivnit i volby v dalších státech. Na starém kontinentu bude letos hned několik klíčových hlasování. Největší pochyby panují ve Francii, kterou čeká boj o post nového prezidenta. Tamní kandidát Emmanuel Macron už obvinil ruská státní média z hackingu a ze zveřejňování lživých zpráv.

Pochyby o ruských aktivitách mají také v Nizozemsku či Německu, tedy v zemích, kde budou občané vybírat nové parlamenty. „Napříč západem jsme v pozoru a sledujeme obranu v těchto oblastech volebního procesu,“ konstatoval Bryant.

Jeho labouristický kolega a někdejší ministr zdravotnictví Ben Bradshaw už dříve řekl, že je vysoce pravděpodobné, že Rusko ovlivnilo i loňské hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie. Moskva tato nařčení opakovaně důrazně odmítá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek