Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko připomíná nacistické Německo, prohlásil ruský politik. Emigroval ze strachu z tajné policie

Rusko připomíná nacistické Německo, prohlásil ruský politik. Emigroval ze strachu z tajné policie

Situace v dnešním Rusku prý připomíná nacistické Německo, uvedl dnes bývalý ruský poslanec Denis Voroněnkov. Dodal, že emigroval na Ukrajinu a získal ukrajinské občanství z obavy před pronásledováním ruskou tajnou policií. Komunistická strana, které je Voroněnkov členem, ho chce nyní vyloučit ze svých řad.

Voroněnkov ukrajinským novinářům podle serveru Cenzor řekl, že „celý (ruský) stát se zbláznil a ovládá ho pseudovlastenecké šílenství". Ruskou anexi Krymu v roce 2014 v parlamentním hlasování prý osobně nepodpořil, hlasovali za něj komunističtí kolegové. „Obyvatelé Krymu by se nechali připojit i ke Spojeným státům, kdyby jim slíbili penzi tisíc dolarů," prohlásil Voroněnkov.

Anexi Krymu koncem března 2014 jednomyslně schválila horní komora ruského parlamentu, v dolní komoře hlasoval proti jediný poslanec Ilja Ponomarjov, který loni v létě získal ukrajinské státní občanství.

Vzpurný komunista Voroněnkov zaujal ruská média už před nedávnem, když vypovídal před ukrajinskými vyšetřovateli v kauze Viktora Janukovyče. Bývalý ukrajinský prezident, který žije v ruské emigraci, je v nepřítomnosti obviněn z velezrady a zneužívání moci. Voroněnkov v Kyjevě z vlastní iniciativy vypovídal proti němu.

Tajemník ruské komunistické strany Jurij Afonin agentuře TASS řekl, že strana nechá prověřit, zda má Voroněnkov skutečně kromě ruského také ukrajinské občanství. Pokud se to potvrdí, bude Voroněnkov ze strany okamžitě vyloučen. Vedení komunistů potom prý k celé kauze ještě vydá speciální prohlášení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek