Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko prý rozmístilo nové rakety s plochou dráhou letu. Co to znamená pro Evropu?

Rusko prý rozmístilo nové rakety s plochou dráhou letu. Co to znamená pro Evropu?

Rusko tajně rozmístilo nové pozemní odpalovací zařízení s plně funkčními raketami středního doletu, čímž porušilo dohodu o kontrole zbrojení z konce studené války. Informaci s odkazem na vysoce postaveného amerického představitele přinesl deník The New York Times. 

O úmyslu Ruska rozmístit rakety středního doletu věděly Spojené státy přinejmenším poslední tři roky. V roce 2014 administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy varovala ruskou stranu, že zkouškami nové střely porušuje dohodu o odzbrojení z roku 1987 a snažila se na ní vyvíjet tlak, aby od vyvíjení nového vojenského materiálu ustoupila.

Podle všeho marně. Deník The New York Times s odkazem na nejmenovaného vysoce postavené amerického představitele tvrdí, že Rusko disponuje dvěma plně funkčními jednotkami těchto zakázaných střel. Jedna z nich se údajně stále nachází na zkušební střelnici Kapustin Jar na jihovýchodě evropské části Ruska, druhá se měla v prosinci přesunout na jinou základnu v zemi.

Až doposud nazývali Američané ruskou střelu SSC-X-8. V nejnovějším hlášení zpravodajci z názvu vyškrtli X, což má dle informací deníku potvrzovat skutečnost, že Rusům se skutečně podařilo vyvinout funkční pozemní systém, který je schopen odpálit rakety středního doletu.

Každá jednotka má být vyzbrojena čtyřmi odpalovacími zařízeními, která se velice silně podobají odpalovacím zařízením taktických raket Iskander. Podle generála Philipa Breedlovea, který do loňského roku stál v čele sil NATO, může tato skutečnost silně ztížit identifikaci a prokazování zakázaných střel. 

Podle někdejšího amerického velvyslance na Ukrajině Stevena Pifera současná poloha raket Spojené státy neohrozí, protože jsou příliš daleko od amerického území. Škody by na území USA hrozily pouze v okamžiku, kdy by je Rusové přesunuli na dostřel Aljašce. Zpozornět by však dle něho měla Evropa a některé asijské státy, které se nyní nachází v dostřelu.

Situace by dle deníku mohla zkomplikovat restart rusko-amerických vztahů, po němž volá americký prezident Donald Trump či případné uzavření nové americko-ruské dohodo o odzbrojení. Deník považuje za nepravděpodobné, že by Senát v nastalé situaci dal takovému kroku zelenou.

Zpráva o zakázaných raketách navíc přichází krátce poté, co na svoji funkci rezignoval prezidentův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn. Důležitému členovi Trumpova týmu „srazilo vaz“ odhalení, že poskytoval neúplné informace o svých kontaktech s ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem.

Ruské zbrojení by dle deníku mohlo také podnítit další zvyšování americké vojenské přítomnosti na evropském kontinentu. Znepokojený Pentagon údajně zvažuje posílení protiraketové obrany v Evropě, anebo rozmístění pozemních a námořních střel s plochou dráhou letu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek