Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko se namlsalo. Chce ovlivnit i podzimní volby, varují šéfové amerických zpravodajců

Rusko se namlsalo. Chce ovlivnit i podzimní volby, varují šéfové amerických zpravodajců

Rusko plánuje ovlivňovat podzimní volby ve Spojených státech. Tvrdí to šéfové největších amerických zpravodajských služeb. Moskva se podle nich nezaměřuje na hackerské útoky, ale dezinformační kampaň, kterou se snaží ještě více rozštěpit společnost.

„Očekáváme, že Rusko bude nadále používat propagandu, sociální sítě, osobnosti operující pod falešnou vlajkou, služby sympatizujících osob a další způsoby, jak rozšířit trhliny ve společneském a politickém životě ve Spojených státech,“ prohlásil ředitel zpravodajských služeb Dan Coats na slyšení o světových hrozbách před senátním výborem pro kontrolu zpravodajských služeb.

Vedle Coatse seděli v Senátu mimo jiné také šéf CIA Mike Pompeo a ředitel FBI Christopher Wray. Jejich vyjádření zapadá do zpráv z minulého týdne. Web Hamilton68 upozornil na nárůst ruské propagandy na sociálních sítích v souvislosti s tlakem na zveřejnění republikánské zprávy o vyšetřování zásahů Ruska do předloňských prezidentských voleb.

„Neměl by být pochyb, že Rusko vnímá předchozí snahy za úspěšné a vidí letošní volby jako potenciální cíl pro své operace,“ dodává Coats s odkazem na listopadové hlasování, v němž budou Američané rozhodovat o novém složení Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu.

720p 360p
Rusko vs. USA

Kromě boje s dezinformacemi vidí Coats jako zásadní úkol ochránit před případným útokem hlasovací systémy v jednotlivých státech, které se v prezidentských volbách ukázaly jako zranitelné. Zpravodajské služby přitom nezaznamenaly zásadnější zlepšení.

Vyjádření zpravodajců jsou v rozporu s výroky prezidenta Donalda Trumpa. Ten ruskou roli v ovlivňování voleb dlouhodobě bagatelizuje. Ani nyní nenařídil žádné speciální operace, které by mohly případné zásahy cizích států eliminovat.

„Ale prezident řekl jasně, že CIA má závazek z hlediska zahraničního zpravodajství udělat vše, co je v jejích silách, aby se ujistila, že do hloubky rozumí každé hrozbě včetně té Ruské,“ doplnil Pompeo, podle nějž se Rusko nyní soustředí na strategii informační války, a proto zatím nejsou známé žádné útoky na volební infrastrukturu.

Například v roce 2016 hackeři napojení na ruskou vládu napadli servery Demokratického národního výboru a ukradli tisíce mailů týmu prezidentské kandidátky a Trumpovy soupeřky v boji o Bílý dům Hillary Clintonové.

Jednotlivé státy se nyní snaží podzimní volby co nejvíce zabezpečit. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti chce, aby se na organizaci podílel v každém státě alespoň jeden člověk s bezpečnostní prověrkou. Zatím našlo 21 lidí ve 20 státech, kteří vlastní prověrku alespoň na stupeň tajné.

Rusko podle zpravodajců není jedinou hrozbou, na kterou se musí USA soustředit. Zvyšuje se riziko kybernetických útoků ze strany Číny, Íránu nebo Severní Koreje. Aktivní jsou také militantní a zločinecké skupiny. Američané pod vlivem dezinformací také začínají sami zpochybňovat integritu zpravodajských služeb.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek