Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruský opozičník Navalnyj rozjel velkou protivládní akci. Policie si na něho tvrdě došlápla

Ruský opozičník Navalnyj rozjel velkou protivládní akci. Policie si na něho tvrdě došlápla

Z ruského Dálného východu od dnešního rána směřuje do západních oblastí země vlna demonstrací, kterou svým nedávným filmem o pohádkovém bohatství premiéra Dmitrije Medveděva odstartoval vůdce opozice Alexej Navalnyj. Jeho Fond boje s korupcí vyzval obyvatele nespokojené s poměry a rozmáhající se korupcí k protestům, které mají dnes zasáhnout až 80 ruských měst. Povoleny jsou přitom jen ve 20 z nich. Krátce před druhou hodinou odpolední (SELČ) policie Navalného zatkla.

Podle moskevského rozhlasu už se protesty konaly ve Vladivostoku, Komsomolsku na Amuru, v Chabarovsku nebo v západosibiřském Barnaulu. Stovky lidí si tam stěžovaly na nezaměstnanost, nízké důchody či neuspokojivé bytové podmínky. Ve Vladivostoku, kde se sešlo téměř 2000 lidí, zasahovali policisté a 30 aktivistů zadrželi. Zatýkání je hlášeno i z jiných míst. Zatím nejvyšší účast je hlášena v Novosibirsku, kde se sešly až čtyři tisíce lidí. 

Navalnyj, který chce napřesrok kandidovat v prezidentských volbách, vyzval k dnešním demonstracím krátce po zveřejnění filmu obviňujícího Medveděva ze zneužití úřadu a obohacování na úkor státu. Premiér údajně disponuje ohromnými pozemky v elitních lokalitách, vlastní dvě jachty, byty v historických vilách nebo vinařství v Itálii. Film, který natočil Navalného Fond boje s korupcí, na internetu zhlédlo už přes 11 milionů uživatelů.

Vyvrcholením dnešních protestních akcí je odpolední pochod v centru Moskvy, jehož uspořádání ale místní radnice nepovolila. Navalného i jeho spolupracovníky už policie několikrát varovala, aby od průvodu upustili. Organizátoři ale akci považují za legální, protože radnice jim prý jiné místo včas nenabídla, jak ukládá zákon. Protože Navalný neuposlechl, policie ho zatkla. 

Zatýkání v Moskvě začalo ještě před zahájením pochodu. Prakticky všechny ulice okolo trasy průvodu obsadila policie, stejně jako východy z metra. Policejní autobusy a hlídkové vozy stály na každé křižovatce podél Tverské třídy. Jednotky policistů byly připraveny k zásahu v okolí Kremlu, Rudého náměstí a Velkého divadla. Nad městem kroužily vrtulníky, nasazena byla tajná policie FSB a příslušníci národní gardy. V centru byl podle agentury TASS umístěn „mobilní štáb ministerstva vnitra“.

Navalnyj na svém blogu slíbil Moskvanům, že každému zadrženému účastníkovi pochodu pomůže s žalobou k Evropskému soudu pro lidská práva s perspektivou odškodnění až 10 000 eur (270 000 Kč).