Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruský velvyslanec v USA si balí kufry. Kisljakovi zlomily vaz kontakty na Trumpovy nejbližší

Ruský velvyslanec v USA si balí kufry. Kisljakovi zlomily vaz kontakty na Trumpovy nejbližší

Ruský velvyslanec v USA Sergej Kisljak končí. Podle několika nejmenovaných zdrojů serveru BuzzFeed by si prominentní ruský diplomat měl během několika týdnů sbalit kufry a odletět zpět do Moskvy. Kisljakovi zlomily vaz jeho styky s nejbližším okruhem poradců Donalda Trumpa, kvůli kterým si vysloužil přezdívku „nejradioaktivnější muž ve Washingtonu“.

Více než desetileté Kisljakovo působení v centru americko-ruských diplomatických vztahů končí. Odcházení velvyslance se odehrává na pozadí vyšetřování FBI i Kongresu kvůli Kisljakovým kontaktům s nejbližšími spolupracovníky Donalda Trumpa a možných zásazích Ruska do amerických prezidentských voleb. „Nějaký čas mimo funkci mu pomůže,“ míní podle serveru BuzzFeed nejmenovaný americký diplomat.

Končit by Kisljak měl již brzy, ačkoliv Kreml se k datu odvolání diplomata zatím ještě nevyjádřil, americko-ruská obchodní komora plánuje pro Kisljaka rozlučkovou party na 11. července v hotelu St. Regis.

Kisljak si zejména v poslední době vysloužil mnoho přezdívek. Od „špiona“ přes „Tyfovou Mary“ až po „Nejvíce radioaktivního muže ve Washingtonu“. Pod mikroskop se dostaly zejména jeho vazby na nejbližší okolí prezidenta Donalda Trumpa – zeťe Jareda Kushnera, ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse či bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna.

Všichni z nich „opomněli“ přiznat různá setkání či konverzace právě s Kisljakem. Kisljak, vystudovaný jaderný fyzik, měl údajně v USA zůstat jako šéf nového protiteroristické agentury Organizace spojených národů, nicméně tato pozice byla nakonec nabídnuta jinému ruskému diplomatovi – Vladimirovi Voronkovi, uvádí BuzzFeed.

Ne všichni však Kisljakovy vztahy na nejužší Trumpův prezidentský okruh vnímají negativně. „Jeho práce je mít co nejvíce kontaktů a pomoci prosazovat politiku své země. Nemyslím, že by svým údajným vměšováním překročil nějaké hranice,“ myslí si bývalý velvyslanec USA v Rusku Michael McFaul.

Na Kisljakovo místo by měl být jmenován náměstek ruského ministra zahraničí Anatolij Antonov, stoupenec tvrdé linie vůči Západu. Antonov, který je na sankčním seznamu Evropské unie, ještě potřebuje získat souhlas ruského parlamentu a prezidenta Putina.