Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rušno ve Středomoří. Záchranáři za víkend pomáhali 6 000 migrantů

Rušno ve Středomoří. Záchranáři za víkend pomáhali 6 000 migrantů

Ve Středozemním moři bylo od pátku zachráněno celkem kolem 6000 uprchlíků, kteří se pokoušeli dostat do Evropy. Podle agentury DPA to dnes sdělila italská pobřežní stráž. Polovina zachráněných se dostala z moře do bezpečí v sobotu při dvaceti záchranných operacích na různých místech Středomoří. Španělská organizace Proactiva Open Arms dnes informovala o záchraně 514 migrantů.

Na záchranných akcích se podle DPA podílely kromě pobřežní stráže a italského námořnictva také pohraniční agentura Evropské unie Frontex, různé nevládní organizace a proplouvající obchodní lodě. Není jasné, zda se při těchto zásazích našli i mrtví lidé. Známo není nic ani o národnosti zachráněných uprchlíků.

Jednou ze zapojených nevládních organizací byla španělská Proactvia Open Arms. Její mluvčí Laura Lanuzaová řekla, že loď Golfo Azzurro zajistila 514 uprchlíků, které poté odvezla k italským břehům. Podle Lanuzaové šlo o Syřany a osoby ze subsaharské Afriky, kteří se plavili z Libye na několika malých člunech a hrozilo jim převrhnutí.

Už ve čtvrtek pomohli záchranáři u libyjského pobřeží 560 uprchlíkům, kteří pluli na dvou gumových člunech a pěti malých dřevěných plavidlech. Na palubu jednoho záchranného plavidla bylo vyzdviženo také tělo mladého Gambijce, kterého podle svědků převaděči zastřelili.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přijelo letos zatím do Evropy po moři 43 490 uprchlíků. Tisíc jich cestou zahynulo nebo jsou pohřešováni.

Národnost migrantů přicházejících přes Středozemní mořeNárodnost migrantů přicházejících přes Středozemní mořeautor: Info.cz

Porovnání počtu příchozích 2015 a 2016Porovnání počtu příchozích 2015 a 2016autor: Info.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek